„Kiekvieną kartą vaikui grįžus iš mokyklos, jo daiktai būna persismilkę siaubingais dezinfekcinių skysčių kvapais. Ar vis dar būtina taip perdėtai „laistyti“ mokyklą chemikalais? Juk dezinfekciniai skysčiai garuoja, jais galima apsinuodyti prisikvėpuojant, galiausiai, peršti akis, nosį ir gerklę. Laimei, mano vaiko dar neišbėrė, odos nenudegino, bet kyla klausimas – jei koronavirusas nebėra toks baisus, nes ir į kaukes jau beveik visi nusipjovė, tai gal apmažinkime ir aktyvų paviršių dezinfekavimą?“, - toks mokinio mamos laiškas pasiekė portalo jonavoszinios.lt pašto dėžutę, kuri nepanoro prisistatyti.

Galioja SAM rekomendacijos dėl patalpų valymo

Anot  Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (VSB) direktorės Modestos Bartošienės, ugdymo įstaigose vis dar galioja Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacijos dėl patalpų valymo. Taip pat vaikams sudarytos sąlygos dezinfekuoti rankas.

„Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. rugpjūčio 24 d. sprendimo Nr. V-1927 „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti, ir vykdyti testavimą ugdymo įstaigose“ 1.12. papunktyje nurodytos patalpų valymo sąlygos:

1.12. Patalpos, kuriose organizuojamas mokinių ugdymas turi būti išvėdinamos prieš atvykstant mokiniams ir kiekvienos pertraukos metu. Dažnai liečiami paviršiai (durų rankenos, durų rėmai, stalų paviršiai, kėdžių atramos, laiptinės turėklai, elektros jungikliai ir kt.) valomi paviršiams valyti skirtu valikliu ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Jei organizuojant veiklą naudojamos bendros patalpos (specializuoti kabinetai, salės ir pan.), po kiekvienos pamokos jos turi būti išvėdinamos ir išvalomos. Jei mokymo priemone, inventoriumi naudojasi daugiau kaip vienas mokinys, jos turi būti išvalomos ir dezinfekuojamos po kiekvieno panaudojimo. Dalijimasis ugdymo priemonėmis turi būti ribojamas. Kitas aplinkos valymas švietimo įstaigoje turi būti atliekamas atsižvelgiant į Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas rekomendacijas patalpų valymui COVID-19 pandemijos metu (https://bit.ly/3hGFqV4 )“, - teigia Jonavos VSB direktorė M. Bartošienė.

Nuoroda į teisės aktą ČIA.    

M. Bartošienė akcentuoja, kad rankų antiseptikas taip pat naudojamas atliekant testavimus savikontrolės metodu naudojant antigeno testus. Šis testavimas vykdomas profilaktiškai (sutinkantiems asmenims) kas 3-5 dienas. Taip pat ugdymo įstaigoje turėjus sąlytį su asmeniu, kuriam patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) – savikontrolės tyrimas atliekamas iškart po teigiamo COVID-19 ligos atvejo arba teigiamo savikontrolės tyrimo rezultato nustatymo, vėliau po 48 / 72 val. ir dar po 48 val.

Yra rizika apsinuodyti dezinfekciniais skysčiais

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) vis tik nepaneigia mokinio mamos išsakytos minties, kad dezinfekciniai skysčiai galima apsinuodyti, tačiau pabrėžia, kad dezinfekcines priemones būtina naudoti taip, kaip nurodyta jų etiketėse ar informaciniuose lapeliuose, jokiu būdu nereikėtų persistengti dezinfekuojantis ar juo labiau priemonę naudoti ne pagal paskirtį.

Apsinuodijimo simptomai priklauso nuo to, ar dezinfekcinės priemonės per klaidą buvo išgerta, ar prisikvėpuota. Dirbant su dezinfekcinėmis priemonėmis, ypač skirtomis paviršiams valyti, gali būti dirginami kvėpavimo takai, gleivinės, atsirasti gerklės, akių dirginimas, kosulys, sunkiais atvejais – net dusulys, paūmėti lėtinės kvėpavimo takų, alerginės ligos. Skiriasi ir patys dezinfekciniai skysčiai. Jei ant odos skirti vartoti dezinfektantai gali dirginti, sausinti ir alergizuoti odą, tai paviršių dezinfekciniai skysčiai, priklausomai nuo jų sudėties, gali turėti ir ėsdinančių (korozinių) savybių ir jokiu būdu neturėtų būti vartojami ant odos. Gurkštelėjus paviršiui dezinfekuoti skirtos priemonės, gali atsirasti gerklės graužimo, dirginimo jausmas, sunkiais atvejais – vystytis net cheminis virškinamojo trakto nudegimas. Rankų dezinfekciniai skysčiai savo sudėtyje paprastai turi didelę etanolio ir izopropilo alkoholio koncentraciją ir yra mažiau pavojingi.

Neatidėliotina būtinoji pagalba 

Neatidėliotina būtinoji pagalba prisikvėpavus dezinfekcinių priemonių – būtų išeiti iš užterštos patalpos, pabūti gryname ore. Atsiradus dusuliui, būklei blogėjant, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą. Išgėrus dezinfekcinio skysčio, ypač skirto paviršiams valyti, visais atvejais rekomenduojama surasti naudoto produkto pakuotę, kur būtų nurodyta tiksli produkto sudėtis ir pasitarti su VVKT Apsinuodijimo informacijos skyriaus specialistais dėl tolimesnių veiksmų. Visais atvejais, jei įtariate apsinuodijimą dezinfekcinėmis priemonėmis, reikėtų nedelsiant skambinti į Apsinuodijimų informacijos skyrių (tel. numeriu 8-5 236 20 52). Specialistai konsultuoja visą parą.

Siekiant išvengti apsinuodijimo atvejų, dezinfekcines priemones būtina laikyti nepasiekiamose ar specialiai joms skirtose vietose. Jas būtina naudoti tik pagal paskirti ir būtent taip, kaip parašyta etiketėse ar informaciniuose lapeliuose. Jokiu būdu negalima dezinfekcijai skirtų  skysčių perpilti į butelius nuo mineralinio, alaus ar kitokių gėrimų – taip pasielgus rizikuojama juos supainioti ir netyčia gurkštelti.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: