Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba išleido naują leidinį – panoraminių nuotraukų albumą „Saugomas kraštovaizdis – šalies pasididžiavimas. Leidinyje pristatomi unikalūs ir mozaikiški nacionalinių, regioninių parkų bei rezervatų kraštovaizdžiai. 

Reprezentacinis horizontalaus formato albumas iliustruotas aukšto meninio lygio panoraminėmis fotografijomis, kurių autoriai Marius Semaška ir Laurynas Andriušis. Tekstą knygai parašė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vyr.patarėja Rūta Baškytė.

„Lietuvos kraštovaizdis be galo įvairus. Pažvelkime atidžiau į kalvynus – kokie jie skirtingi: vienuose daugybė stačiašlaičių kalvų, gūbrių, daubų, kituose jų mažiau ir šlaitai ne tokie statūs; vienuose gausu įvairiausių ežerų, ilgų, vingiuotų tarsi upės arba kone apvalių, gilių ar seklių; vienuose ošia miškai, kiti jau seniai žmogaus nuplikinti, – teigia Rūta Baškytė.  

Naujojo leidinio tikslas – per panoramas supažindinti su išskirtiniu nacionalinių ir regioninių parkų, valstybinių rezervatų kraštovaizdžiu (kraštovaizdis nėra vien tik vaizdas, jame integruoti visi gamtos ir žmogaus sukurti elementai), išskirtine šių saugomų teritorijų verte. 

Albumą sudaro daugiau kaip 100 originalių panoraminių fotografijų, kurios spausdinamos per du atverstus lapus. Buvo fotografuojama 5 nacionaliniuose, 30 regioninių parkų bei valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose.

Čia pamatysi ir Aukštaitijos nacionalinio parko panoraminį vaizdą nuo Ladakalnio, ir Asvejos regioninio parko panoraminę Dubingių piliavietės su Asvejos ežeru nuotrauką, ir Nemuno deltos regioninio parko Ventės rago, Nemuno deltos atšakų nuotraukas, ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato panoraminę Čepkelių raisto fotografiją. 

Prie kiekvienos nuotraukos pridėti būtent to unikalaus kraštovaizdžio aprašai. Leidinys suskirstytas į kelias dalis: „Nacionalinių parkų kraštovaizdis, „Ežerų duburių ir ežeringų girių regioniniai parkai, „Upių slėnių regioniniai parkai, „Įvairaus ir unikalaus kraštovaizdžio regioninisi parkai ir „Rezervatų kraštovaizdis.

Albumas turi stiprų teigiamą emocinį poveikį, leidžiantį suvokti kraštovaizdį kaip tautos namus. 

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Agnės Jasinavičiūtės, kraštovaizdį saugome ne tik mes, bet ir kitos šalys. Europoje kraštovaizdžiui išsaugoti priimta Europos kraštovaizdžio konvencija. Saugomas Lietuvos kraštovaizdis vertas pasididžiavimo. Kviečiame pažinti mūsų šalies kraštovaizdį, atrandant Lietuvos saugomas teritorijas ir aktyviai prisidėti prie išsaugojimo ateities kartoms.

Naujasis panoraminių nuotraukų albumas „Saugomas kraštovaizdis – šalies pasididžiavimas išleistas lietuvių ir anglų kalbomis. Jį galima rasti Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre, nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centruose, bibliotekose, taip pat atsisiųsti pdf formatu 

Knyga išleista ES remiamo projekto „Saugomų vertybių pažinimas ir informacijos sklaida“ lėšomis. 

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: