Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Gyventojų pajamų mokesčio ir Socialinio draudimo pensijų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama mažinti socialinę atskirtį ir pajamų nelygybę.

Prezidentas pasirašė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis kitais metais neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) didėja nuo 625 iki 747 eurų, arba 122 eurais, ir tai sudaro 20 proc. prieaugį. Taip pat NPD didės žmonėms su negalia ir turintiems ribotą darbingumą.

„Jei 2019 m. neapmokestinamųjų pajamų dydžio ir minimalios algos santykis sudarė vos 54 proc., tai 2024 m. neapmokestinamosios pajamos sieks jau 81 proc. nuo minimalios algos. Tai de facto reikšmingas progresas, kuris turi neišsikvėpti ir ateityje. Pajamų nelygybės mažinimas ir mažiausias algas gaunančių darbuotojų finansinės padėties gerinimas yra vieni svarbiausių gerovės valstybės prioritetų“, – teigė Prezidentas, pabrėždamas, kad dėl NPD didinimo pavyko sutarti tiek su buvusia, tiek ir su esama Vyriausybėmis, o nepertraukiamas NPD didinimas – gerasis pajamų nelygybės mažinimo pavyzdys.

Minimalią mėnesinę algą (MMA) uždirbantieji kitais metais dėl MMA ir NPD pokyčių gaus 75,2 eurų didesnes mėnesines pajamas į rankas, arba 902,4 eurų per metus.

Prezidentas taip pat pasirašė Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, kuriomis suvienodinamos sąlygos visiems pensininkams nustatyti negalią, o sunkią negalią turintiems – gauti senatvės pensiją asmeniui su negalia.

Šio įstatymo įvedamus pokyčius pajus senatvės pensijos amžiaus sukakę, sunkiausią negalią turintys asmenys (netekę 70 proc. ir daugiau dalyvumo). Šiai senatvės pensininkų grupei bus mokama didesnė senatvės pensija asmeniui su negalia, nepriklausomai kada negalia įgyta – ar iki, ar sulaukus senatvės pensijos amžiaus. Senatvės pensija asmeniui su negalia, netekusiam 70 proc. ir daugiau dalyvumo, bus apskaičiuojama gaunamą senatvės pensijos dydį padauginant iš daugiklio, kurį įstatymas susieja su atitinkamu netekto dalyvumo lygiu.

Šis įstatymas yra svarbus žingsnis užtikrinant orias pajamas žmonėms, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus ir turintiems negalią. Tačiau šalies vadovas kviečia nesustoti ir ragina Vyriausybę artimiausioje ateityje ieškoti galimybių padidinti socialinį teisingumą ir suteikti teisę proporcingai didesnę pensiją gauti visiems dalyvumą praradusiems senatvės pensininkams, įskaitant ir lengvesnę negalią turintiems (praradusiems mažiau nei 70 proc. dalyvumo), nes ir šie senjorai dėl savo negalios taip pat turi didesnių poreikių senatvėje.

Prezidento komunikacijos grupė

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: