Jonavos rajono savivaldybės tarybai ši kadencija nebuvo lengva: teko spręsti ne tik kasdienius klausimus, bet ir susidurti su itin sudėtingais, iki šiol nepatirtais sunkumais – COVID-19 pandemija, migrantų antplūdžiu, karu Ukrainoje. Daug nerimo sukėlė ir žinia, kad ketinama uždaryti dalį Jonavos ligoninės skyrių bei konsultacinę polikliniką. Apie tai, kaip buvo sprendžiami šie sudėtingi klausimai, mintimis pasidalijo Sveikatos, ekologijos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Birutė Platkauskienė.
Kartu dėl bendro tikslo
Apie sveikatos priežiūros tinklo reformą sužinota 2021 metais. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) planą, Jonavoje turėjo likti tik Dienos stacionaras.
,,Su tokia Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pozicija nesutiko nei meras Mindaugas Sinkevičius, nei Taryba, nei medikų ir rajono žmonių bendruomenė. Nekilo jokių abejonių, kad tai neigiamai paveiktų sergančiuosius – buvo numatyta uždaryti netgi reanimacijos skyrių.
Reaguojant į susidariusią situaciją, sudaryta speciali darbo grupė, kuriai vadovavo vicemerė Birutė Gailienė. Tik darnus visų darbas ir nepertraukiamos tiesioginės diskusijos su ministerija leido pasiekti rezultatų, kuriais dabar galime džiaugtis – iki šiol mūsų ligoninė dirba pilna apimtimi, veikia visi skyriai, kai kituose rajonuose jie jau uždaryti.
Šiandien sunku pasakyti, kaip ateity gali pasielgti reformos sumanytojai, bet mes nežadame pasiduoti ir toliau sieksime, kad Jonavos rajone gyvenantys pacientai čia pat, vietoje, galėtų gauti visas reikiamas gydymo paslaugas“, – paklausta, kokių veiksmų buvo imtasi kilus sąmyšiui dėl Jonavos ligoninės uždarymo, pasakojo B. Platkauskienė.
Daugiau galimybių
Tarybos narė pastebi, kad naujasis Jonavos ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas nuoširdžiai rūpinasi šios įstaigos veikla.
,,G. Ramanauskas Jonavos ligoninėje dirba kelis dešimtmečius, gerai žino gydymo įstaigos reikalus, nuolat bendradarbiavo sprendžiant reformos peripetijas. COVID-19 pandemijos metu Jonavos ligoninė – viena iš nedaugelio atraminių SAM ligoninių Kauno regione, sėkmingai sprendė pandemijos valdymo uždavinius, gydant Vilniaus, Kauno, Kėdainių, Raseinių, Vilkaviškio ligonius. Jiems paslaugos buvo suteikiamos specialiai atidarytame kovidiniame skyriuje, kur vedėjo pareigos buvo patikėtos būtent G. Ramanauskui. Nors VšĮ Jonavos ligoninės direktoriaus pareigas jis eina dar neseniai, nuolat imasi iniciatyvos, teikia idėjas, susijusias su įstaigos atsinaujinimu“, – kalbėjo politikė, čia pat įvardydama ne vieną akivaizdų pokytį.
,,Neseniai Anesteziologijos - reanimacijos skyriuje įdiegtos 2 naujos hemodializės lovos, skirtos kritinių pacientų gydymui. Iki šiol juos, nesant reikiamoms technologijoms VšĮ Jonavos ligoninėje, tekdavo transportuoti į kitas įstaigas, kurios turėdavo galimybę atlikti hemodializės procedūras.
Nėščiąsias, atvykusias į Akušerijos-ginekologijos skyrių, pasitinka sutvarkyta automobilių stovėjimo aikštelė, atnaujintos Akušerijos skyriaus palatos, nauja gimdyklų įranga. Atsižvelgiant į gimdyvių poreikį, naujagimių gydytojams suformuotas pastovus budėjimas – jie pasiekiami visą parą.
Mūsų savivaldybės tarybos sprendimu, Jonavos ligoninėje gimusiems vaikučiams, nepriklausomai nuo to, kur yra deklaruota jų tėvelių gyvenamoji vieta, skiriama vienkartinė 147eurų (nuo 2023 m. sausio – 157 eurų) išmoka.
Dar vienas reikšmingas ir didelis ligoninės įvertinimas yra tai, kad Lietuvos sveikatos mokslų universitetas pasirinko ją savo Akušerijos ir ginekologijos rezidentūros baze – čia bus ruošiami kvalifikuoti gydytojai specialistai.
Panašu, kad visos įvardytos pastangos neliko nepastebėtos – 2022-aisiais mūsų ligoninėje jau gimė per 400 kūdikių ne tik iš mūsų rajono, bet ir visos Lietuvos“, – kalbėjo B. Platkauskienė.
Prieš pat Kalėdas Jonavos ligoninėje pradėjo veikti modernus kompiuterizuotas robotas, interneto ryšiu sujungtas su Telemedicinos centru Kauno klinikose. Pažangių medicinos technologijų dėka Telemedicinos centro gydytojai konsultuoja Jonavos skubios pagalbos pacientus, įvertina jų sveikatos būklę, atlieka tyrimus.
,,Tai svarbus žingsnis gerinant sveikatos paslaugų prieinamumą ir kokybę rajone. Nors pasaulyje telemedicina nėra naujiena, Lietuvoje ji – naujovė“, – kalbėjo Tarybos narė.
Žaliosios energetikos link
Gavusi rajono savivaldybės pasiūlymą, įstaiga nusprendė įgyvendinti projektą, padėsiantį sutaupyti – „VšĮ Jonavos ligoninės saulės modulių parkas“.
,,Ant dviejų ligoninės pastatų planuojama įrengti 320 kW saulės modulių elektros gamybos parką. Jis padės ligoninei pasigaminti 50 procentų suvartojamos energijos, reikalingos gydant pacientus“, – teigė Tarybos narė.
Atnaujinta įranga ir patalpos
B. Platkauskienė džiaugiasi ir tuo, kad per ketverių metų kadenciją, padedant Jonavos rajono savivaldybei, pabaigtas įrengti Vaikų ligų skyrius, baigiamas įrengti Dienos chirurgijos centras su atskira operacine, atnaujinta rentgeno bei reabilitacijos skyrių įranga.
,,Taip pat buvo įsigyti ultragarso, lazerio įrenginiai, narkozės aparatas. Pastarojo dėka endoskopijų paslaugos gali būti atliekamos taikant narkozinį miegą, o mūsų ligoninėje teikiamomis mamografo paslaugomis noriai naudojasi ir aplinkinių rajonų gyventojai“, – pasakojo politikė, čia pat pridurdama, kad ligoninės galimybių plėtra nesitraukia iš prioritetinių klausimų sąrašo.
,,Norint toliau judėti į priekį, būtinos investicijos tiek į įrangos atnaujinimą, tiek į infrastruktūros pagerinimą. Neabejojame, kad to tikisi bei laukia rajono žmonės“, – akcentavo B. Platkauskienė.
Dėmesys PSPC paslaugoms
Šiai Tarybos kadencijai į akistatą teko stoti su Covid-19 ligos sukeltais iššūkiais.
,,Dėl viruso daug papildomo darbo teko Pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC). Todėl buvo atidarytas mobilus testavimo punktas, organizuotos mobilios komandos, teikusios paslaugas namuose nuo koronaviruso besigydantiems asmenims.
Nepaisant papildomo krūvio, PSPC įdiegtos naujovės: prieš porą metų jame baigtas įgyvendinti projektas, kurio dėka suremontuotas pirmasis pastato aukštas, atnaujinta šeimos gydytojų kabinetų įranga. Įstaigai nupirkti keturi automobiliai, kurie skirti teikti paslaugas gyventojams visame rajone.
Šalia to, Jonavos PSPC, Žeimių ir Ruklos ambulatorijos įrangą praturtino odontologinės kėdės bei kitokia medicinos įranga. Siekiama, kad kaimiškų vietovių gyventojai galėtų džiaugtis lengvai prieinamomis medicininėmis paslaugomis“, – teigė B. Platkauskienė.
Puikios sąlygos sveikatinimuisi
Pasakodama apie rajono gyventojų sveikatos stiprinimą, Tarybos narė akcentuoja prevencijos svarbą.
,,Ties tuo pluša Visuomenės sveikatos biuras. Šios įstaigos akiratyje – visi gyventojai: nuo jaunimo iki senjorų bei neįgaliųjų. Jonaviečiai turi puikias sąlygas rūpintis savimi, savo sveikata.
Ne paslaptis, kad Jonava dažnai įvardijama kaip sportiškas miestas. Tą pasiekėme tik kryptingu darbu: įrengti lauko treniruokliai, nutiesti pėsčiųjų ir dviračių takai, veikia Sporto arena, miesto stadionas, naujas ir patrauklus baseinas.
Kitaip tariant, visa tai padeda žmogui rūpintis jo paties gyvenimo kokybe. Tačiau čia būtinas ir kiekvieno gyventojo asmenis prisidėjimas, atsisakant žalingų įpročių, daugiau judant, būnant veikliam“, – kalbėjo Sveikatos, ekologijos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė.
Dėmesys socialinei pagalbai
Kas nuveikta socialinių reikalų plotmėje?
,,Galime didžiuotis puikiai išvystytu socialinių paslaugų tinklu, kuriame dirba kompetentingi specialistai bei gerbiami vadovai. Šiais metais rajoną pasiekė gera naujiena, kad Socialinių paslaugų centro (SPC) direktorė dr. Valentina Demidenko įtraukta į Socialinio darbo tarybą prie SADM. Minėta taryba formuoja ir įgyvendina socialinio darbo politiką šalyje.
Kalbant apie kaimiškas seniūnijas, SPC padaliniai įkurti Šveicarijoje, Rukloje. Čia rūpinamasi senyvo amžiaus žmonėmis bei tais, kurie turi sveikatos ar kitokių problemų. Sunkios negalios ir nuolatinės priežiūros poreikių turintiems gyventojams teikiamos paslaugos į namus, kitiems siūloma dienos globa: jie gauna kineziterapeuto, psichologo, socialinio darbuotojo pagalbą.
Upninkų, Žeimių, Šilų padaliniuose, be aptartų paslaugų, žmonės gali nemokamai išsiskalbti drabužius, esant poreikiui, būti išmaudyti. Juk kaimuose anaiptol ne kiekvienas gyventojas turi visus patogumus ir karštą vandenį“, – teigė B. Platkauskienė.
Dėmesys neįgaliesiems
Pernai Neįgaliųjų veiklos centrui suteikta asmeninės pagalbos teikėjo funkcija.
,,Jos tikslas – atsižvelgiant į individualius neįgaliojo asmens poreikius, suteikti jam pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje: palydint bei komunikuojant. Tokia paslauga turėtų padėti savarankiškai gyventi bei veikti skirtingose gyvenimo srityse.
Teisę gauti asmeninę pagalbą turi asmenys, kurių veikla dėl negalios yra visiškai arba iš dalies apribota“, – kalbėjo B. Platkauskienė.
Jonavos rajono savivaldybė neįgaliųjų veiklos centrui (NVC) skyrė naują, visą neįgaliesiems reikalingą bei pritaikytą automatinę įrangą turintį, mikroautobusą „Ford Transit“.
,,Juo lankytojai vežami į NVC ir parvežami iš jo, transportuojami į gydymo įstaigas, vyksta atlikti vertinimus dėl asmens gebėjimo pasirūpinti savimi, keliauja į neįgaliems asmenims suorganizuotas išvykas“, – pasakojo politikė.
Prisidedant Jonavos r. savivaldybei, 2019-ųjų rugsėjį savo veiklą pradėjo sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos ,,Jonavos viltis“ struktūrinis padalinys – „Dienos socialinės globos centras“.
,,Šiuo metu jį lanko 15 jaunuolių. Centro lankytojai gauna ne tik maitinimo bei transportavimo paslaugas, bet ir įvairų užimtumą – lavinamas jų kūrybiškumas, fizinis aktyvumas, finansų tvarkymo bei savitvarkos įgūdžiai, suteikiama IT pagalba ir t.t.
Jaunuolių tėveliai gali dirbti žinodami, kad jų vaikai sėkmingai socializuojasi. Rajone tokių paslaugų laukiančių asmenų yra kur kas daugiau, tačiau šiuo metu, deja, nėra galimybių priimti juos visus, tad tai lieka mūsų visų siekiamybe ateičiai“, – teigė B. Platkauskienė.
Globos namuose – tik keli vaikai
Anot Tarybos narės, šią kadenciją gerų rezultatų pasiekta institucinės vaiko globos pertvarkos srityje.
,,Socialinių paslaugų centras, vykdydamas Globos centro veiklą, siekia parengti kuo daugiau vaikų globėjų – veda mokymus, teikia palaikomąją ir krizių intervencijos pagalbą globėjų šeimoms, siekia suburti stiprią laikinų bei nuolatinių globėjų komandą.
Intensyvaus darbo dėka bendruomeniniuose vaikų globos namuose liko tik keli vaikai. 130 iš jų auga 86 globėjų šeimose, 12 apsigyveno šeimynose, o aštuoni vaikai buvo įvaikinti.
Bendradarbiaujant su Jonavos rajono socialinių paslaugų centru ir laikinais globėjais, įkurta nauja ,,Bitučių šeimyna“, – pasakojo Birutė Platkauskienė.
Be dėmesio neliko ir Jonavos globos namai – čia užbaigta pirmojo korpuso renovacija.
,,Pakeisti vandentiekio – kanalizacijos vamzdynai, elektros instaliacijos, suremontuota 17
gyvenamųjų kambarių, įsigytos 49 modernios funkcinės lovos. Laiptinėse įrengti nauji ranktūriai, atnaujinti koridoriai, maisto gaminimo patalpa ir joje esanti įranga, o įvažiavimas į įstaigą pritaikytas neįgaliesiems.
Įrengta ir moderni pagalbos iškvietimo sistema: gyventojas bet kuriuo metu gali išsikviesti pagalbą, nes darbuotojai pranešimus gauna į mobilias apyrankes“, – kalbėjo politikė.
Pirmieji Lietuvoje
Papildomas krūvis socialines paslaugas teikiančioms įstaigoms kilo dėl migrantų krizės.
,,Jeigu 2021-aisiais Rukloje buvo 120 pabėgėlių, tai prasidėjus migrantų, atkeliavusių per Baltarusiją, krizei, jų skaičius perkopė 800. Teko įrengti mobilių namelių miestelį.
Šioje stovykloje darbavosi mobilios medikų brigados: teikė šeimos gydytojo, odontologo, psichiatro, nėščiųjų priežiūros paslaugas.
Mero Mindaugo Sinkevičiaus iniciatyva SPC buvo skirti du etatai, būtent, darbui su migrantais. Greitai buvo sukurta pagalbos imigrantams teikimo sistema, kurios tuo metu dar neturėjo nė vienas rajonas Lietuvoje“, – akcentavo B. Platkauskienė.
Vieno langelio principu
Sukaupta darbo su migrantais patirtis leido lengviau įveikti Ukrainos karo pabėgėlių krizę.
,,Socialinių paslaugų sistema nacionaliniu lygmeniu nebuvo paruošta paslaugų teikimo organizavimui asmenims, neturintiems leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje. Nežinomųjų buvo daug ir juos teko spręsti „čia ir dabar“.
Skubiai ieškojome būdų, kaip padėti į bėdą patekusiems ukrainiečiams. Socialinių paslaugų centre, savivaldybės lygmenyje, sukurta „vieno langelio“ pagalbos Ukrainos karo pabėgėliams sistema, įkurtas Imigrantų informacijos centras. Dėl to žmonėms, atvykusiems į svetimą šalį nereikėjo blaškytis po atskiras instancijas – jie vienoje įstaigoje gavo visą būtiną informaciją.
Pagalbos poreikis į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams niekur nedingo – šiuo metu centras teikia paslaugas 692 Ukrainos karo pabėgėliams ir 38 Sirijos pabėgėliams“, – teigė politikė.
Žodžio žmogus
Kalbantis su B. Platkauskiene greitai galima pajusti, kad ji politikoje – ne naujokė. Apie tai byloja ir jos biografijos įrašai: moteris Jonavos rajono savivaldybės taryboje darbuojasi nuo 2011-ųjų metų. Pasiteiravus, ar sukauptos žinios padeda priimti sprendimus svarstant atsakingus klausimus, ji patirtį sulygina su praktika.
,,Manau, kad patyrimas leidžia giliau suvokti klausimo ar problemos esmę, ją išanalizuoti, numatyti ėjimus, lengviau priimti sprendimus. Čia jau nėra jokios filosofijos ar teorinių išvedžiojimų. Esu žodžio žmogus, jaučiu pareigą, todėl į kiekvieną analizuojamą klausimą kruopščiai įsigilinu, stengiuosi, kad priimtas sprendimas būtų naudingas žmonėms“, – atviravo moteris.
Tarp augančių menininkų
Aktyvi politikė dirba Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokykloje, kur eina direktoriaus pavaduotojos pareigas.
,,Meno mokykla yra pagrindinė mano darbovietė, kurioje praleidžiu didžiąją dalį savo gyvenimo. Myliu vaikus, džiaugiuosi kiekvienu, siekiančiu įgyti žinių vienoje ar kitoje meno srityje. Juk menas suteikia gyvenimui spalvų, skatina dvasinį tobulėjimą, žmogų daro geresniu ir turtingesniu.
Džiaugiuosi ugdytinių pasiekimais tiek respublikiniuose, tiek tarptautiniuose konkursuose. Malonu, kad mūsų auklėtiniai pasirenka nelengvą menininko kelią, o tuomet tampa šalies ar net užsienio garsenybėmis.
Galiu pasakyti, kad nuoširdžiai myliu savo darbą, myliu vaikus, stengiuosi kiekvieną padrąsinti ir apkabinti“, – šypsodamasi kalbėjo jonavietė.
Atsikvepia operoje ir namuose
Paklausta apie mėgstamiausius laisvalaikio praleidimo būdus, B. Platkauskienė mini ir meną, ir darbus sode, ir keliones.
,,Labai mėgstu operinę, klasikinę muziką. Todėl neretai apsilankau Operos ir baleto teatre, filharmonijoje, jei tik yra galimybė, nepraleidžiu kultūrinių renginių rajono seniūnijose, dvasiškai „pasikraunu“ kultūrinių bei teminių švenčių metu.
Man patinka skaityti knygas, ypač psichologines ar stiprinančias dvasinę pasaulėžiūrą, bet šį malonumą neretai tenka atidėti dėl laiko stokos.
Nepaprastai mėgstu keliauti Lietuvoje bei už jos ribų. Žmogus bent trumpam turi atitolti nuo kasdienybės, pakeliauti, nes tai padeda atpalaiduoti mintis ir išsivaduoti nuo rutinos. Nemažai laiko praleidžiu sode, nes žemė – tai jėga, traukianti ir stiprinanti žmogų.
Pomėgių turiu nemažai, tačiau, deja, jiems ne visada užtenka laiko. Esu dėkinga savo vyrui Arvydui, suprantančiam mano užimtumą ir padedančiam atgauti per dieną prarastas jėgas. Mūsų namai – mano ramybės oazė“, – pokalbio pabaigoje sakė B. Platkauskienė.
Birutė Platkauskienė
Jonavos raj. savivaldybės tarybos narė, Sveikatos, ekologijos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė
g. m. 1958-08-12
Numeris sąraše – 7
Politinė reklama. Bus apmokėta iš Lietuvos socialdemokratų partijos Jonavos raj. skyriaus kandidatų sąrašo Jonavos rinkimų apygardoje nr.10 rinkimų sąskaitos
