Vakar, vasario 23-ąją, ekspertams prabilus, kad Vyriausybei siūloma apsispręsti ir leisti dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius, atsisakant  įvairių kitų veido dengimo pakaitalų – skarelių, skydelių, buvęs užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas, gydytojas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas šiandien socialinėje erdvėje išplatino pranešimą, kuriame tikina, kad: „Siūlymas drausti medvilninių kaukių dėvėjimą yra neadekvatus, ne laiku ir ne vietoje, kuris pirmiausia suklaidino visuomenę“.

Anot Sauliaus Čaplinsko, ekspertų siūlymas drausti medvilnines kaukes yra grubi komunikacinė klaida.  

„Medvilninių kaukių dėvėjimas nėra blogis savaime ir jokiu būdu nereikia jų drausti. Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad jeigu nėra galimybės dėvėti medicininę kaukę, tai geriau medvilninė, negu jokios.

Kalbant apie kaukes, svarbu jų filtracinės savybės. Yra mokslinių publikacijų, kuriose teigiama, kad kai kurių medvilninių kaukių filtracinės savybės siekia iki 60 proc. Todėl jų drausti tikrai nereikia, o toks siūlymas yra labai neatsakingas. Nes jau dabar pasigirsta komentarų, kad „pirmos ir antros pandemijos bangos metu buvo gerai, o dabar jau nebegerai ir draudžiama“. Visą tai vertinu, kaip neatsakingai paskleistą netinkamą žinią visuomenei. Visgi, kalbant apie intensyvesnį pandemijos valdymą, ypač uždarose prastai vėdinamose patalpose kur būriuojasi žmonės, siūlyčiau naudotis aukštesnėmis filtracinėmis savybėmis pasižyminčiomis medicininėmis kaukėmis ar respiratoriais. Tiek medicininių kaukių tiek ir respiratorių filtracinės savybės siekia 90 – 95 proc. Tai reiškia, kad tokiu efektyvumu yra filtruojamas žmogaus įkvepiamas ir iškvepiamas oras ir tai sumažina tikimybę įkvėpti virusų, jeigu jų yra aplinkoje. Kadangi medicininės kaukės ne visada gerai priglunda prie veido, ant jos dėvima medvilninė kaukė padeda geriau priglusti medicininei kaukei ir taip užtikrina jos apsauginį efektą. Šia prasme siūlymas drausti dėvėti medvilnines kaukes yra ne tik klaidinanti žinia visuomenei, bet ir grubi komunikacinė klaida“, - rašo profesorius.

Profesorius pasisako ir apie dviejų kaukių dėvėjimą vienu metu. Anot jo, dėvint dvi kaukes, apsauga lieka ta pati, bet tampa sunkiau kvėpuoti.

„Dėvint dvi kaukes (medicininę ir medvilninę) jų filtracinės savybės nesisumuoja. Dėvint dvi medicinines kaukes jų filtracinės savybės taip pat nesisumuoja, o tik tampa sunkiau kvėpuoti. 2 + 2 ne visuomet bus keturi“, - teigia S. Čaplinskas ir priduria, kad privalomas kaukių dėvėjimas atvirose viešose erdvėse (lauke) yra perteklinis. Medicininės kaukės lauke rekomenduojamos tais atvejais, kai nėra galimybės užtikrinti atstumo ten kur būriuojasi žmonės. Viešajame transporte, uždarų erdvių renginiuose ir grožio paslaugų teikėjams pirmenybė tenka respiratoriams.

Šiuo metu visose viešose vietose vyresniems nei šešerių metų amžiaus žmonėms privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Tai gali būti kaukės, respiratoriai arba kitos priemonės. Išimtys taikomos neįgaliesiems, sportininkams ar esant už gyvenamųjų vietovių ribų.

Antradienio spaudos konferencijoje ekspertų pateikti naujausi siūlymai dėl veido apsaugos priemonių dėvėjimo Vyriausybėje bus svarstomi šiandien.

  

 pixabay.com nuotr. 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Taip pat skaitykite: