Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad šiemet iš maždaug 760 tūkst. pajamų deklaracijas privalančių pateikti gyventojų, laiku pareigą atliko apie 82 procBendrai iki termino pabaigos metines pajamų deklaracijas pateikė 1,43 mln. gyventojų – tai apie 90 tūkst. daugiau nei pernai. Didžioji jų dalis - neprivalėjo deklaruoti pajamų, bet tai padarė norėdami susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką.

GPM permokos grąžintos rekordiniam gyventojų skaičiui

Pajamų mokesčio permoką (322 mln. Eur) deklaravo beveik 950 tūkst. gyventojų, o 347 tūkst. gyventojų deklaravo mokėtiną GPM sumą (345 mln. Eur).

„Šiuo metu, lyginant su ankstesniais metais, pajamų mokesčio permokos grąžintos jau rekordiškam gyventojų skaičiui – pernai tuo pat metu permokos buvo grąžintos 360 tūkst. gyventojų, o šiemet jas gavo jau net 613 tūkst. gyventojų. Visos GPM permokos laiku ir teisingai deklaravusiems pajamas bus pervestos iki liepos 31 d.“, - pasakoja VMI viršininko pavaduotojas Martynas Endrijaitis.

Kaip ir kasmet, daliai gyventojų permokos susidarė pasinaudojus taikomomis GPM lengvatomis. Didžioji dalis gyventojų deklaravo grąžintiną sumą už gyvybės draudimo įmokas – 283 tūkst. gyventojų 46,8 mln. eurų, už studijas – beveik 36 tūkst. gyventojų 11 mln. eurų, už pensijų fondus – 45,7 tūkst. gyventojų 5,2 mln. eurų.

Savarankiškai deklaruoti pajamas gyventojai pradeda vis anksčiau

Šiemet kovo pradžioje VMI paskelbus apie į preliminarias deklaracijas sukeltus trečiųjų asmenų duomenis bei pasiruošimą pajamų deklaravimo startui, deklaracijas jau buvo pateikę daugiau nei 400 tūkst. gyventojų. „Jau ne pirmus metus stebime tendenciją, kad gyventojai nelaukia deklaravimo starto paskelbimo, juolab - paskutinių teikimo dienų, patys jungiasi prie deklaravimo vedlio, pildo jį duomenimis ir teikia mokesčių administratoriui“, - teigia M. Endrijaitis, pažymėdamas, kad džiugu ir tai, kad vis daugiau gyventojų pajamas deklaruoja savarankiškai. Šiemet savarankiškai deklaracijas pateikusių kiek daugiau nei pernai – 1,26 mln.

79 proc. pernai individualią veiklą vykdžiusių gyventojų (tiek su pažyma, tiek su verslo liudijimu) pateikė pajamų deklaracijas laiku, tačiau tai padaryti turėtų dar apie 60 tūkst. gyventojų (net jei pajamų pernai nebuvo gauta).

Gyventojo (šeimos) turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (viešojo sektoriaus darbuotojai, politikai ir kt. bei jų šeimos nariai) pateikė 85 proc. tai padaryti turėjusių asmenų. Šiuos duomenis pateikti VMI turėtų dar apie 15 tūkst. gyventojų.

Savarankiškai e. vedliu prašymus dalį sumokėto GPM skirti paramai pateikė 484 tūkst. gyventojų. Primenama, kad nuo praėjusių metų, VMI inicijavus pokyčius, gyventojų skirta parama dalį gavėjų pasieks anksčiau – jau nuo liepos mėn., o visus paramos gavėjus gyventojų skirtos sumos pasieks iki šių metų lapkričio 15 d.

Ką turi žinoti deklaracijas pateikti ir GPM sumokėti pavėlavę gyventojai?

Jei gyventojas turi pareigą deklaruoti pajamas, tačiau to nepadaro laiku - VMI visada pirmiausia išsiunčia priminimus. Gyventojui susidūrus su finansiniais sunkumais ir neturint galimybės sumokėti visą  nepriemokos sumą, galima kreiptis į VMI ir išdėstyti mokėtiną sumą dalimis, sudarant mokestinės paskolos sutartį (MPS). Nesudarius MPS ir toliau nedeklaravus pajamų bei nesumokėjus GPM, teisės aktų nustatyta tvarka mokėtina suma gali būti nuskaičiuota nuo banko sąskaitos.

Už deklaracijų ar kitų dokumentų pavėluotą pateikimą ar nepateikimą, pagal teisės aktų nuostatas, gali būti pritaikyta ir administracinė atsakomybė.

Konsultacijos mokesčių klausimais teikiamos paskambinus 1882 (+370 5 260 5060) ar e. būdu per Mano VMI, nuotolinės paslaugos – telefonu 8 5 2191 777. Paslaugos ir konsultacijos klientų aptarnavimo padaliniuose –  tik su išankstine rezervacija.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: