Garsiai nuskambėjęs atvejis, kuomet rugsėjo 27-ąją Ruklos J. Stanislausko mokykloje – daugiafunkciame centre buvo sumušta 13-metė mergaitė – nepaliko abejingų. Kaip tvirtina įvairios tarnybos, dėl šio įvykio daroma viskas, kas įmanoma. Įtarimai krenta ant 11-mečio berniuko, kuris yra iš padidintos rizikos šeimos, gyvenančios Rukloje. Tuo tarpu draugėn susibūrusios kelios Ruklos miestelio gyventojos aiškina, kad smurtas šios gyvenvietės mokykloje itin gajus ir jos ketina kovoti dėl savo ir kitų vaikų saugumo.

Mergaitei - panikos priepuoliai 

Spalio 4-ąją nukentėjusios mergaitės teta Jolanta Kazakevičienė, plačiai paskleidusi žinią apie incidentą ir dėl šio įvykio grįžusi į Lietuvą, surengė susitikimą su kitomis, panašioje situacijoje atsidūrusiomis mamomis. Pasak nukentėjusios mergaitės tetos, trylikametė iki šiol jaučia baimę.

„Kai gavau skambutį, kad mergaitė sumušta, tai pradžioj negalėjau susišnekėti nei su jos mama, nei su močiute – visi verkė, baisiai atrodė. Paskui man pasakė, kad tas vienuolikmetis berniukas sumuša jau ne pirmą kartą ir nesvarbu, į ką kreipiasi pagalbos, visi nusisuka ir stumdo vieni nuo kitų. Kai kalbėjau su mergaite, ji verkė, bet sakė, kad jai viskas gerai, tik nugarą skaudą, tik galvą skaudą“, - tos dienos įvykius prisimena mergaitės teta Jolanta Kazakevičienė.

Anot moters, mergaitei teko keturis kartus kviesti greitąją medicininę pagalbą, vykti pas medikus, vėl grįžti namo, ir tik po ketvirtojo iškvietimo mergaitė naktį stebėjimui palikta gydymo įstaigoje.

„Dabar mergaitei užeina panikos priepuoliai. Ji pasidaro visa kaip suakmenėjusi, tik pirštus trina vieną į kitą. Pasimetus, pradeda verkti ir nelabai ką pasakoja arba maišo – vienas kartas man buvo čia, kitas – čia, o trečias – čia. Bet aš žinau, kad ji ir rugsėjo pirmąją buvo sumušta, kai ėjo su mama namo - pribėgęs berniukas trenkė iš kūloko į žandą. Ji po to negalėjo kramtyti, negalėjo miegoti ant tos pusės. Nors parašytas pareiškimas, buvo apklausę, bet vėl viskas tylu, ramu iki kito karto? O direktorius sako, kad mokykloje viskas tvarkoj. Negali būti tvarkoj, kažkas turi užstoti mūsų vaikus, turi pažaboti smurtą“, - mergaitės išgyvenimus pasakoja teta ir priduria, kad žinanti nemažai smurtavimo atvejų iš konkretaus berniuko bei turinti mamų liudijimus apie kitus smurto atvejus.  

„Nori, aš tave padegsiu?“

Prie mokyklos spalio 4-ąją susitikusios moterys nepabūgo kalbėti viešai apie konkretų atvejį bei papasakoti ir apie kitus smurto ir patyčių protrūkius Ruklos J. Stanislausko mokykloje – daugiafunkciame centre.

Moksleivės mama Asta Sidej pasakojo, kad dėl jos sumuštos dukros iki šiol neturi jokių išvadų iš atsakingų įstaigų bei tvirtina, kad smurto atvejus būtina pažaboti.

„Buvo sumušę mano mergaitę. Iškviečiau policiją, atvažiavo, apklausė, nufotografavo. Po dviejų savaičių atvažiavo pas mane Vaikų teisės. Lygiai taip pat visus apklausė. Čia buvo pavasarį, bet aš iki šios dienos iš Vaikų teisių negavau jokio atsakymo, koks buvo priimtas sprendimas – ar buvo posėdis, ar svarstymas, gal skirta bauda.

Kalbant apie tą patį vienuolikmetį berniuką, jis mano mergaitei su žiebtuvėliu prie veido grasino „Nori, aš tave padegsiu?“. Į tai niekas nereaguoja. Bet juk turi kažkas dirbti – socialiniai darbuotojai, psichologai. Berniukui reikia parodyti, kad yra ir kitoks gyvenimas, kitoks problemų sprendimas, ne tik smurtas.  

Mokyklos direktorius sako, kad nieks nematė, nieks tos mergaitės nespardė. Kaip galima sakyti, kad nespardė, jei nieks nematė. Nematė pavėsinės, kiemo, kur buvo aptaškyta krauju? Eina tokia išvada, kad direktorius toleruoja smurtą? Jis neieško problemos? Slepia? Kodėl į viską žiūrima pro pirštus?

Kad mokykloje vyksta smurtas – taip. Aštuntokės terorizuoja septintokes. Vaikai bijo eiti į mokyklą, jei nėra auklėtojos, nes niekas neapgins. Mes išleidžiam vaiką į mokyklą ir nežinom, koks jis pareis, ar išvis pareis“, - kalbėjo moksleivės mama Asta Sidej.

Smurto atvejai nėra pavieniai?

Dar viena Ruklos miestelio gyventoja pasakoja apie kitus smurto protrūkius Ruklos mokykloje.

„Smurtas, tyčiojimasis, priekabiavimas mokykloje – tiesa, ir tikrai tai nėra pavieniai atvejai. Mano dukra yra persekiojama vyresnių, aštuntokių mergaičių, berniukų ne tik mokykloje, bet ir miestelio teritorijoje. Buvo atvejis, kai dukrą teko lydėti namo, nes bijojo pareiti viena su dideliu šuniu.

Pernai metais mano mergaitė nuo kitos moksleivės gavo antausi už tai, kad ji aukšta ir apkūni. Bandžiau susisiekti su priekabiautojų tėvais, bet durų neatidaro, nekalba. Perspėjau dukros auklėtoją. Tačiau niekas nereaguoja. Todėl mes, mamos buriamės draugėn, norim apsaugoti ne tik savo, bet ir kitus vaikus“, - kalbėjo Karolina (vardas pakeistas, redakcijai žinomas).

Mamos buriasi draugėn

„Taip, aš į Lietuvą grįžau dėl šio atvejo, kuris jau yra trečias iš stipriųjų, nekalbant apie kitus įžeidinėjimus, pravardžiavimus. Aš grįžau, nes kažkas turi užsiimti. Mergaitės mama ir močiutė – neįgalios. Jos negali pastovėti už mergaitę, nežino, kur toliau kreiptis“, - toliau situaciją dėsto sumuštos mergaitės teta Jolanta Kazakevičienė.

Moteris rodo telefone kitų mamų jai siųstas žinutes, kuriuose aprašomi itin kraupūs atvejai apie pagaliais pradurtus vaikų žandus, apie sužalojimus, grasinimus. Tačiau, anot Jolantos, nemažai mamų bijo kalbėti dėl galimo keršto.

„Išplatinau pranešimą Facebooke ir kviečiau mamas susirinkti, tačiau daug kas bijo viešai kalbėti, bijo, kad padegs duris, padegs mašiną. Tačiau turiu daug žinučių, kuriose pasakojamos kraupios istorijos.

Bet mes badysim prašyti, maldausim, kad atkreiptų dėmesį į tai, nes kas šiandien dienai vyksta, man graudu. Kai kažką skriaudžia ir tu niekuo negali padėti, kai tu kreipiesi dėl pagalbos ir gauni atsakymą, kad su ta šeima dirbama.... Ką reiškia dirbama? Kaip sako socialinė darbuotoja, mes su tokiais neturim ką daryt, mums nėra jų kur dėt. Bet juk turi kažkas su tokiais vaikais dirbti, parodyti, kad gyvenime yra ne tik alkoholis, ne tik smurtas“, - apie smurtaujančio berniuko šeimą kalbėjo nukentėjusios mergaitės teta bei priduria, jog kitą dieną, po mergaitės sumušimo, kaip jai pasakojo, vienuolikmetis berniukas mokyklos kieme gyrėsi „Aš sudaužiau. Ir kas man ką padarys? Nieko“. Jolanta tvirtina, kad aptariamas berniukas jaučiasi nebaudžiamas, nieko nebijo ir daro ką nori.

Kameros „nemato“?

Spalio 4-ąją pabandžius pabendrauti su Ruklos J. Stanislausko mokyklos direktoriumi Vaidu Dranseika, telefonu vadovas teigė, kad šiuo metu negalįs - suplanuotas vizitas pas medikus. Tačiau atsakė, kad rugsėjo 30-ąją specialistai bandė peržiūrėti mokyklos vaizdo stebėjimo kamerų įrašus, bet, deja, nesėkmingai. Dėl vykstančio remonto dalis kamerų atjungtos, dalis „nemato“ konkrečios mokyklos teritorijos.

Tokia situacija - netoleruotina

Rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Violeta Kolesnikienė tokį smurto protrūkį mokykloje smerkia. Anot vedėjos, tokia situacija - netoleruotina.

„Mokykla privalo užtikrinti saugias ugdymo sąlygas, todėl ši situacija yra netoleruotina. Iš karto po įvykio įstaigoje sukviesta vaiko gėrovės komisija, buvo atvejo vadyba. Aiškinomės situaciją. Kadangi tokių situacijų daugėja, jos dažnėja, yra neprognozuojamos, todėl manau, kad mokykla turėtų peržiūrėti savo vidaus tvarkas ir aiškiai numatyti, ką tokiu kriziniu atveju turėtų daryti kiekvienas bendruomenės narys. Įvykus incidentui, neturėtų būti pasimetimo, nežinojimo, kas ką turi informuoti. Tai turi būti numatyta ne tik dokumento tvarkoje, bet praktinėje veikloje – kiekvienas turi žinoti, ką privalo daryti.

Apgailestauju dėl šio įvykio, atsiprašau visų nukentėjusiųjų“, - sakė  Rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Violeta Kolesnikienė.

Skyriaus vedėja pabrėžia, kad pedagogų kolektyvui ir pagalbos specialistams reiktų atnaujinti žinias ir praktinius įgūdžius, kaip elgtis tokiose situacijose. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: