Eismas šalia pėsčiųjų perėjų nuolat kelia diskusijas tarp vairuotojų ir pėsčiųjų: vieni kaltina transporto priemonių valdytojus nepaisant ženklų, įpareigojančių sustoti, kiti primena, kad pėstieji taip pat ne visada elgiasi atsakingai. Šįkart į redakcija kreipėsi mama, papasakojusi, kad pati vos netapo nelaimės auka.

Per plauką nuo nelaimės

Jos, eidamos Kalnų gatve per perėją, kartu su vežimėlyje esančia dukra, vos nepartrenkė automobiliu važiavusi moteris. 

,,Visa laimė, spėjau sustoti, bet ji kaip važiavo, taip ir pravažiavo. Norėčiau pasiteirauti, ar toje vietose yra vaizdo stebėjimo kameros? Na tikrai likau labai išsigandusi, nes vidury gatvės mūsų vos nekliudė. Būtų malonu sužinoti moters mašinos numerius, nes spėjau pamatyti, kad mašina ,,Audi" ir prasideda raidėmis FZP ar panašiai... Norėtųsi ją perspėti, kad pasikartotų KET taisykles", - rašė moteris.

Tokiais atvejais pareigūnai pataria kreiptis tiesiai į juos. Šie įvertintų, ar šalia nėra kamerų.

Asmenys, turintys vaizdo kameras namuose ir pranešę apie tai policijos pareigūnams, taip pat kartais tampa tokių įvykių liudytojais. Visgi, apie juos informacija viešai nėra skelbiama bei tretiesiems - neatskleidžiama. 

Vietos, kuriose Jonavos gatves stebi miesto kameros, jau buvo aprašytos anksčiau:

Kamerų taškai Jonavoje įrengti šiais adresais:

 1. Prezidento g. 3, Jonava.
 2. Chemikų g. 4A, Jonava.
 3. Chemikų g. 140, Jonava.
 4. Chemikų g. 84, Jonava.
 5. Kosmonautų g. 2B (ant stulpo prie laiptų), Jonava.
 6. Kulviečio g. 22, Jonava.
 7. Panerių g. 15, Jonava.
 8. Kauno g. 76, Jonava.
 9. Turgaus g. 12 (ant stulpo), Jonava.
 10. Basanavičiaus g. 1 (ant stulpo, žiedas), Jonava.
 11. Chemikų g. 98, Jonava.
 12. Basanavičiaus g. / Lietavos g. sankryža (ant stulpo), Jonava.
 13. Kosmonautų g. 34, Jonava.
 14. Panerių g. 23, Jonava.
 15. Sodų g. 64 (prie vėliavos ant stulpo), Jonava.
 16. Žeimių g., Lietavos g., Žemaitės g. žiedas (ant stulpo), Jonava.
 17. Žeimių g. 17 (ant stulpo, prie baseino), Jonava.
 18. Žalioji g. 10, Jonava.
 19. Žeimių g. 9, vidinis kiemas, Jonava.
 20. Panerių g. 29, Jonava.
 21. Vilties g. 28 , Jonava.
 22. Chemikų g. 66, Jonava.
 23. Ramybės skveras, Jonava.
 24. Žaidimų aikštelė prie Kosmonautų 3B, Jonava.
 25. Pėsčiųjų tiltas, prie Kosmonautų 2B, Jonava.

KET taisyklės

Pagal kelių eismo taisykles, artėdamas prie nereguliuojamos pėsčiųjų perėjos, vairuotojas privalo sulėtinti greitį arba sustoti prieš kelio ženklą „Pėsčiųjų perėja“, kad praleistų į bet kurią jo važiavimo krypties eismo juostą, o keliuose su viena eismo juosta kiekviena kryptimi – į bet kurią eismo juostą perėjoje įžengusį, žengiantį arba prieš pat eismo juostą (važiuojamosios dalies kraštą) stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį. Transporto priemonių vairuotojai privalo imtis papildomų atsargumo priemonių tamsiuoju paros metu, esant blogam matomumui arba tais atvejais, kai pėsčiųjų perėja iš vairuotojo vietos nėra gerai apžvelgiama, ir įsitikinti, kad pėsčiųjų perėjoje nėra pėsčiųjų, kuriuos turėtų praleisti.

Vairuotojui draudžiama įvažiuoti į pėsčiųjų perėją, kol pėstieji, kuriuos privaloma praleisti, neišėjo iš jo užimamos eismo juostos, taip pat jeigu už jos yra kliūtis (grūstis ir panašiai), dėl kurios reikėtų sustabdyti transporto priemonę.

Į kitą važiuojamosios dalies pusę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų (taip pat požeminėmis ir esančiomis virš kelio) perėjomis, o kur jų nėra, – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Pėstieji neturi peržengti perėjos ribų. Kai matomumo zonoje perėjos ar sankryžos nėra, leidžiama eiti stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, tačiau tik įsitikinus, kad eiti saugu. Rekomenduojama, kad tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui pėstieji, eidami į kitą važiuojamosios dalies pusę, neštųsi šviečiantį kitiems eismo dalyviams matomą žibintą arba vilkėtų ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būtų prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.

Įžengti į važiuojamąją dalį pėstiesiems leidžiama tik po to, kai jie įvertina atstumą iki artėjančių transporto priemonių ir jų greitį ir įsitikina, kad tai saugu. Pėstieji, prieš įžengdami į važiuojamąją dalį ir eidami ja, turi vengti bet kokių veiksmų (naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis ir panašiai), kurie atitrauktų jų dėmesį nuo aplinkos ir eismo situacijos kelyje stebėjimo ir trukdytų įsitikinti, kad eiti saugu.

Važiuojamojoje dalyje pėstieji neturi delsti ar stoviniuoti. Nespėjusieji pereiti važiuojamosios dalies turi stovėti saugumo salelėje arba ant paženklintos ar įsivaizduojamos linijos, skiriančios priešingų krypčių transporto srautus. Baigti eiti per važiuojamąją dalį galima tik įsitikinus, kad eiti saugu.

Google street view nuotr.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: