LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) domėjosi vaiko teisių užtikrinimo šalyje tendencijomis, išklausydamas vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VTAĮT) 2023 m. veiklos ataskaitas. SRDK, stebėdamas situaciją vaiko teisių apsaugos ir gerovės užtikrinimo srityje, kasmet vykdo šią parlamentinę kontrolę.

VTAĮT vadovė Ilma Skuodienė pažymėjo, kad pranešimų dėl galimų vaiko teisių pažeidimų skaičius nuolat auga. Per porą metų jų skaičius išaugo daugiau nei 40 procentų. Tai rodo, kad žmonės į skriaudžiamo vaiko situaciją žiūri jautriai, nepakantumas smurtui prieš vaikus didėja. Vaikai, dėl kurių gauta daugiausia pranešimų, tai 10–14 m. amžiaus berniukai. Ataskaitiniu laikotarpiu stebimas pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus pokytis, kai ženkliai aktyvesnės tampa ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigos, be to, pagausėjo anoniminių pranešimų. Pažymėta, kad auga pasitvirtinusių pranešimų skaičius (daugiau nei 70 proc. gautų pranešimų pasitvirtino). VTAĮT direktorė akcentavo, jog visa tai rodo teigiamas tendencijas, kad vaiko teisių pažeidimų atpažįstamumas visuomenėje didėja.

Kaip vieni pagrindinių iššūkių, su kuriais susiduria VTAĮT, paminėtas motyvuotų ir empatiškų specialistų pritraukimas. Taip pat atvejai, kai tėvai, jiems skiriantis ar gyvenant skyriumi, tarpusavyje nesutaria dėl bendravimo su vaiku tvarkos. Tokiose situacijose didžiuliu iššūkiu tampa šeimų motyvavimas siekiant, kad jos priimtų pagalbą. Be to, itin svarbu, kad pagalbos priemonės atitiktų šių šeimų poreikius.

VTAĮT direktorė, kalbėdama apie reikiamus pokyčius sistemoje, pažymėjo, kad būtina plėsti prieinamas ir savalaikes paslaugas šeimoms, kurios atlieptų jų poreikius ir individualizuotas paslaugas eksperimentuojantiems, vartojantiems ar nusikaltimus padariusiems vaikams. Tai pat labai svarbu vystyti prevencines smurtinį elgesį keičiančias programas ir prevencinių paslaugų bendruomenėje plėtrą.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, vertindama prieš šešerius metus pradėtus vaiko teisių apsaugos sistemos pokyčius, konstatavo, kad iš esmės sistemos reforma yra pavykusi, teisingai žengti žingsniai VTAĮT centralizavimo link, juntamas skundų dėl tarnybos veiklos sumažėjimas.

Paminėta, kad dažniausia kontrolieriaus įstaigoje gaunamų skundų priežastis – nebendradarbiavimas ar prastas bendradarbiavimas tarp institucijų, nesidalinimas informacija tarp sprendimų priėmėjų, negebėjimas laiku priimti sprendimų ir suteikti reikiamų paslaugų, o tokiais atvejais nukenčia vaikas ir jo šeima.

Kontrolierė taip pat akcentavo ikimokyklinio ugdymo prieinamumo, neformalaus švietimo netinkamo organizavimo, įtraukiojo ugdymo plėtros, vaiko poreikių nenustatymo, kai tėvai nesikreipia į tarnybas įvertinimo ir vaikas negauna švietimo pagalbos, specialistų švietimo įstaigose trūkumo ir kitas problemas.

Komiteto pirmininkė Paulė Kuzmickienė, apibendrindama diskusiją pažymėjo, kad labai svarbu, jog pateiktuose pristatymuose, aptariant vaikų situaciją šalyje, matome visą paveikslą – yra kuo pasidžiaugti, bet yra klausimų, kuriuos vis dar reikia spręsti.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro inf.

 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: