Apsauginių kaukių dėvėjimas nuolat kelia gyventojų diskusijas: vieni akcentuoja jų naudą, kiti - atvirai pripažįsta abejojantys ja. Kaip ten bebūtų, pagal galiojančią tvarką, savivaldybėse, kuriose įvestas karantinas, gyventojai privalo užsidėti kaukes vos išėję iš namų. Ten, kur nėra įvestas lokalus karantinas, išlieka prievolė dėvėti kaukes prekybos vietose bei ten, kur yra žmonių susibūrimai. Grįžus prie didesnio dėmesio apsauginių priemonių naudojimui, Jonavoje dirbantys vaistininkai ir prekybininkai pastebi, kad dar anksčiau Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) priimtas sprendimas leisti nedėvėti kaukių neįgaliesiems, tampa išsisukinėjimo įrankiu. SAM savo ruožtu primena, kad kaukių dėvėjimas nėra bereikšmė ministerijos užgaida. Dėl to žmonės, jei nėra būtinybės, neturėtų atsisakyti jų.

Įžvelgia piktnaudžiavimą 

,,Dirbu vienoje Jonavos  vaistinėje ir klientai neretai ateina be kaukių pasiteisindami tuo, jog turi neįgalumą. Mano žiniomis, net ir esant neįgaliam, jei kaukė netrukdo kvėpuoti, ji turėtų būti ant veido. Galbūt reikėtų tai priminti gyventojams? Juk kaukės rekomenduojamos dėl jų pačių saugumo", - teigė į portalo jonavoszinios.lt redakciją paskambinusi vaistininkė.

Panašių pastebėjimų redakcija yra sulaukusi ir iš parduotuvėse dirbančių darbuotojų.

Ne visais atvejais 

Perdavus skaitytojų klausimus Sveikatos apsaugos ministerijai, ši primena, kad išimtis dėl kaukių dėvėjimo  taikoma išskirtiniais atvejais.

,,Reikėtų akcentuoti, kad būtina dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones, jei žmogaus turima negalia tai daryti leidžia, o išimtimis naudotis tik tuomet, kai tikrai neįmanoma žmogui su negalia nešioti kaukės, pavyzdžiui, esant tam tikriems psichikos sveikatos, kvėpavimo sutrikimams, autizmo spektro sutrikimams ir panašiais atvejais.

Taigi, paslaugų teikimo, laisvalaikio ir pramogų vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostuose, taip pat viešajame transporte bei darbo vietose leidžiama nedėvėti kaukių ar kitokių kvėpavimo takų apsaugos priemonių, kai dėl negalios tai padaryti sudėtinga arba neįmanoma", -  aiškina SAM. 

Užtenka pažymėjimo 

Kilus klausimų, ar žmogus turi teisę būti be kaukės, turėtų pakakti parodyti neįgaliojo pažymėjimą, medicininiai dokumentai nereikalingi.

,,Tuo tarpu, tie, kurių turima negalia leidžia, gali rinktis alternatyvias veido apsaugos priemones, pavyzdžiui, turintieji klausos negalią gali rinktis skydelius. Pavyzdžiui, jei žmogus turi fizinę, judėjimo negalią jam neturėtų kilti sunkumų dėl įprastų kaukių nešiojimo ir jis turėtų stengtis išnaudoti galimybes būti su ja, nes tai yra svarbi prevencinė priemonė, padedanti apsisaugoti ne tik nuo koronaviruso (COVID-19), bet ir kitų infekcijų", - akcentuoja SAM. 

Taip pat skaitykite: