Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, nustatančius  papildomus reikalavimus.

Įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvos (ES) dėl energijos vartojimo efektyvumo nuostatas, projekte siūloma nustatyti papildomus reikalavimus skelbiant pirkimus visuomeninės paskirties pastatų statyboms. Teisės akto projekte būtų patikslintos galimybės naudoti pakartotinio panaudojimo medžiagas arba antrinio panaudojimo medžiagas iš kitų statinių, taip pat siūloma numatyti, kad ne mažiau kaip pusę išlaidų statybos produktams sudarytų išlaidos produktams, turintiems aplinkosaugines deklaracijas.

Taisyklėse taip pat nustatomi nauji padangų minimalūs aplinkos apsaugos kriterijai bei patikslinti reikalavimai kitoms sritims – maisto produktų ir maitinimo paslaugų bei kelių projektavimo pirkimuose.

Žaliuoju vadinamas pirkimas, kuriuo pirkimo vykdytojas siekia įsigyti prekes, paslaugas ar darbus, darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose. Tokie pirkimai ne tik padeda mažinti klimato kaitą, bet ir formuoja naują viešojo sektoriaus darnaus vartojimo kryptį.

Šiais metais žalieji viešieji pirkimai pagal vertę Lietuvoje siekia net 95 proc.

Vyriausybė dar 2021 m. nustatė ambicingus žaliųjų pirkimų tikslus siekiant rodyti pavyzdį privačiam verslui ir visuomenei bei mažinti viešojo sektoriaus neigiamą poveikį aplinkai. 2021 m. taip pat patvirtintas žaliųjų pirkimų 2021-2025 m. priemonių įgyvendinimo planas, kuriame numatyta tobulinti teisinį žaliųjų pirkimų reglamentavimą. Žaliųjų pirkimų teisinis reglamentavimas buvo iš esmės atnaujintas 2022 m. gruodžio 13 d.

Pastabas ir pasiūlymus dėl Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo vykdant žaliuosius pirkimus tvarkos aprašo pakeitimų galima teikti Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) iki rugsėjo 27 d.

LR Aplinkos ministerijos inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: