Vakar, balandžio 13-ąją jau skelbėme, kad Jonavoje, Pažangos gatvėje, neveiksniu pripažintas asmuo, kaip įtariama, padegė ūkinį pastatą. Plačiau apie įvykį (ČIA). Šiandien aiškėja daugiau detalių apie padegimą, patirtus nuostolius ir apie patį jaunuolį.
Gaisro padariniai
Anot ugniagesių gelbėtojų, skaičiuojama nemenka gaisro padaryta žala. Mūrinis (8x16 m dydžio) su medine perdanga ūkinis pastatas, tą dieną degęs atvira liepsna, priklauso dviems savininkams. Gaisro metu nudegė viso pastato stogas. Vieno savininko dalyje išdegė apie 3 m³ malkų, apie 4 m³ akmens vatos, padangos (6 vnt.) bei namų apyvokos daiktai. Kito savininko dalyje sulieti vandeniu namų apyvokos daiktai bei žemės ūkio produktai. Išsaugotas ūkinis pastatas, esantis už 4 metrų nuo gaisravietės. 13.50 val. prisijungė 3 savanoriai.
Įtariamas padegimas
Kaip šiandien ryte praneša policijos departamentas, įtariamas padegimas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK (Baudžiamąjį kodeksą) 187 str. 2 d. (Turto sunaikinimas ar sugadinimas - tas, kas sunaikino ar sugadino svetimą turtą visuotinai pavojingu būdu arba išardydamas ar sugadindamas įrenginį ar agregatą, jeigu dėl to galėjo nukentėti žmonės, arba sunaikino, išardė ar sugadino strateginę arba svarbią reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių juridinių asmenų infrastruktūrą sudarantį turtą ar jo dalį, arba sunaikino ar sugadino didelės vertės svetimą turtą ar didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.)
Kaimynų baimės
Aplinkiniai pastatai, kaimynų teigimu, drausti, kai kas įsirengęs ir vaizdo stebėjimo kameras. Tokių priemonių kaimynai priversti imtis, mat čia gyvena neprognozuojamas, psichinę negalią turintis jaunuolis, kuris neretai namuose yra paliekamas vienas. Anot kaimynų liudijimų, jaunuolis neprognozuojamai elgiasi eilę metų ir tos dienos padegimo kaltininkas – būtent jis.
Čia pat gyvenantis jaunuolis įvykio vietoje kaltę pripažino teigdamas, kad žaidė su žiebtuvėliu. Į įvykio vietą atvykusiai jaunuolio mamai pasidarė silpna, šalia buvę medikai suteikė pagalbą.
Maždaug 21 metų amžiaus asmeniui yra pripažintas neveiksnumas.
Šeimai bus teikiama pagalba
Jonavos r. socialinių paslaugų centras (SPC) apie neveiksnų jaunuolį duomenų neturėjo. Apie padegimo atvejį sužinota tik šiandien, balandžio 14-ąją. SPC direktorė Valentina Demidenko stebisi, kad apie jaunuolio būklę nėra gavę informacijos nei iš specialiųjų poreikių ugdymo įstaigos, kurioje jis mokėsi iki pilnametystės, nei iš jaunuolio artimųjų, kaimynų ar bendruomenės.
„Visuomenė tikisi iš mūsų greitų veiksmų ar konkrečių rezultatų ir esame dėkingi, jei apie rizikos šeimas ar asmenis gauname informacijos iš bendruomenės. Tačiau mūsų darbo įrankiai nėra visagaliai – mes neturime baudžiamosios galios, negalime priverstinai teikti savo paslaugų, bet praktika rodo, kad žmonės, kurie kreipiasi į mus, sulaukia grįžtamojo ryšio.
Jonavoje sukurta visa sistema padėti tokiems žmonėms. Mūsų duomenimis jaunuolis lankė specialiąją ugdymo įstaigą, o sulaukus pilnametystės yra galimybės lankyti Jonavos neįgaliųjų veiklos centrą, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Jonavos Viltis“ dieninius užsiėmimus, o kraštutiniu atveju – yra ir dvi stacionarios įstaigos, kur taikoma ilgalaikė socialinė globa psichinę negalią turintiems asmenims.
Tačiau šiuo atveju pagrindinė problema, kad vaikinas liko vienas, be priežiūros, turintis psichikos sveikatos sutrikimų, galimai uždelsta dėl vaikino neįgalumo pažymos tęstinumo, o į mus niekas nesikreipė pagalbos. Bet mes tam ir esame, kad padėtume išvengti tokių nelaimių, socialinės įstaigos gali prižiūrėti, užimti tokius jaunuolius, jei tėvai neišgali to padaryti patys – tereikia tik kreiptis pagalbos“, - akcentuoja Valentina Demidenko.
Anot SPC direktorės, šiandien susisiekta su vaikino mama, kuri neatsisako pagalbos. Sutarta, kad tiek mama, tiek jos sūnus susitiks su socialiniu darbuotoju. Pirma bus aiškinamasi pagrindinius bazinius dalykus, ar šeima turi saugią pastogę, ar pakanka maisto, lėšų pragyvenimui, o tuomet bus planuojama apie tolimesnę pagalbą jaunuolio užimtumui, priežiūrai.
Priverstinis gydymas?
Priverstinis gydymas psichiatrijos ligoninėje galimas tik Teismo sprendimu. Bet jis gali būti dvejopas – ambulatorinis ir stacionarus, kuris, specialistų vertinimu, yra efektyvesnis.
Pastebima, jog galimai dėl medicinos srities reformos, vis dažniau skiriamas tik ambulatorinis priverstinis gydymas, kas kelia daug klausimų. Kaip priversti žmogų ateiti kiekvieną dieną gauti medicinos paslaugas, kai jis pats savęs nesuvokia?
Šiuo metu Lietuvoje nėra aiškios sistemos, kuri užtikrintų priverstinį ambulatorinį gydymą, už kurį atsakingi psichikos sveikatos centrai, turintys tik minimalias galimybes sukontroliuoti psichiškai nesveiką asmenį.
Praktika rodo, kad jei nėra stipraus artimųjų rato, kuris galėtų užtikrinti asmens atvykimą priverstiniam ambulatoriniam gydymui, efektyviau yra skirti stacionarų gydymą psichiatrijos ligoninėje, kai visą parą asmuo yra specialistų priežiūroje.