Socialinio tinklo ,,Facebook" grupėse pasirodžius jonaviečių prašymams parduoti vaistų, gautas ne vienas pasiūlymas nueiti ir nusipirkti jų Jonavos turgavietėje. Tokį įrašą pamačiusi skaitytoja Regina tikina negalinti nuslėpti apmaudo: ne vienus metus vaistinėje dirbanti moteris įsitikinusi, kad taip žmonės tik sukelia sau pavojų.

Vieša paslaptis?

,,Ilgą laiką dirbau vaistinėje ir puikiai žinau, kad netinkamai parinkti vaistai gali sukelti rimtas pasekmes. Dabar žmonės internete ieško nuskausminamųjų, antibiotikų. Ar tarnybos atkreipia dėmesį į tai? Juk buvo ne vienas komentaras, kad vaistų galima nusipirkti Jonavos turguje. Tiesą sakant, tai jau net nėra paslaptis", - teigė paskambinusi moteris.

Portalo jonavoszinios.lt duomenimis, informacija apie aptartą skelbimą pasiekė ir policijos pareigūnus. 

Įstatymus pažeidžia ir pirkėjas, ir pardavėjas

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, pasiteiravus apie prekybą vaistais turgavietėse akcentuoja, kad  prekyba vaistiniais preparatais yra licencijuojama veikla, Tarnyba išduoda licencijas šiai veiklai vykdyti ir prižiūri licencijuotų subjektų vykdomos veiklos atitikimą teisės aktams.

,,Nelicencijuotų asmenų vykdoma prekyba vaistais, taip pat prekyba jais turguje, socialiniuose tinkluose, įvairiose pokalbių svetainėse yra nelegali veikla ir užtraukia Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse numatytą atsakomybę. Tad tiek vaistų pardavėjas, tiek jų pirkėjas daro pažeidimą. Policija prižiūri, kad nelegalios veiklos nebūtų", - nurodo tarnyba. 

Perka rizikuodami

Primenama, kad neatsakingai įsigyti antibiotikai ar kiti receptiniai vaistai, sukelia ne vieną riziką.

,,Žmonės, įsigydami vaistų (ar neaiškios kilmės preparatų, pristatomų kaip vaistai) turguje, taip pat jų parsisiųsdami iš internetinių, dažnai užsienyje veikiančių svetainių/parduotuvių, kurios nėra pažymėtos specialiu logotipu, nurodančiu, kad šioje vaistinės internetinėje svetainėje pirkti vaistus yra saugu, tikrai ne visada įvertina, ar įsigytas preparatas, neaišku iš kur gautas bei kokiomis sąlygomis laikytas, užtikrins reikiamą gydomąjį poveikį ir, svarbiausia, ar nepakenks labiau, nei privalėtų pagydyti. Pirkdami vaistus ne vaistinėse, žmonės prisiima atsakomybę patys sau.

Turgaus ar interneto prekiautojai gali tvirtinti ką tik nori apie vaisto veiksmingumą ir patikimumą, tačiau nėra garantijos, kad tai – tiesa. Vaistas gali būti pagamintas ir teisėto vaistų gamintojo, bet pakliuvęs į neteisėtą platinimo grandinę, jis tampa/yra laikytinas falsifikatu. Be to, vaistus, kad jie būtų kokybiški ir saugūs vartoti, būtina tinkamai gabenti ir laikyti. Turguje ar internetu įsigyto preparato tinkamumo vartoti terminas gali būti pasibaigęs, vaistas gali būti perpakuotas į kitas pakuotes, ant kurių gali būti užrašyti kiti, nauji tinkamumo vartoti terminai. Viso to žmogus pats nepatikrins, taigi, pirkdamas vaistus ne vaistinėje, jis rizikuoja savo sveikata ir net gyvybe.

Vartojant neaiškios kilmės preparatus, pristatomus kaip vaistai, taip pat falsifikuotus vaistus,  žmogui gali pasireikšti daugybė nepageidaujamų reakcijų. Tai gali būti išbėrimas, patinimas, galvos, raumenų ar kitų kūno vietų skausmai, karščiavimas, pykinimas bei vėmimas, mieguistumas, vangumas,  galvos svaigimas, galimi rimti apsinuodijimai ar net mirtis. Kartais gali nenutikti ir nieko, nes žmogus įsigijo ne vaistą, nors jam buvo tvirtinama priešingai, o jokio poveikio organizmui neturinti preparatą, kurio sudėtyje – paprasčiausias cukrus", - teigia tarnyba.

Būtina vartoti atsakingai

Čia pat primenama,  jog netgi įsigijus vaistų ir legaliose prekybos vietose (vaistinėse ir teisę prekiauti kai kuriais vaistais turinčiose prekybos įmonėse), žmonės turėtų atsakingai juos vartoti.

,,Gydydamiesi savarankiškai,  žmonės  gali suklysti diagnozuodami sau ligą  ir ją gydyti klaidingai pasirinktu vaistu. Problemų gali kilti ir nesilaikant vaisto pakuotės lapelyje nurodyto dozavimo rekomendacijų ar vartojant vaistą netinkamai, neatidžiai.

Tarkime, nemažai žmonių skaudančią gerklę, varvančią nosį,  kosulį ir kitus viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus pradeda gydytis patys, vartoja vienokių ar kitokių nereceptinių vaistų. Toks pacientų elgesys iš principo nėra ydingas, tačiau būtina atminti, kad gydytis savarankiškai, nepasikonsultavus su gydytoju, galima tik trumpai. Jei nemalonūs pojūčiai neišnyksta ir toliau vargina prasta savijauta, jei sunkėja bendra būklė, būtina pasitarti su gydytoju, galbūt atlikti kraujo ar kitus tyrimus, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė, paskirti būtini vaistai, aptarti jų vartojimo ypatumai.

Priešingu atveju net ir pats paprasčiausias bei iš pirmo žvilgsnio visai menkutis negalavimas gali komplikuotis į rimtą ligą, kuriai įveikti reikės žymiai daugiau organizmo jėgų, laiko bei finansinių išteklių. Tai akcentuojama ir visose nereceptinių vaistų pakuočių informaciniuose lapeliuose – primenama, kad preparatu be gydytojo konsultacijos, negalima gydytis ilgiau nei kelias dienas. Tuo tarpu antibiotikai, kaip ir kiti receptiniai vaistai gali būti skiriami ir vartojami tik gydytojui paskyrus", - nurodo tarnyba. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: