Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, mūsų sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo gyvensenos ir mitybos. Įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, mitybos įpročiai net 25 – 30 procentų turi įtakos mūsų sveikatai. Kasmet lapkričio 8 – ąją Europos šalyse minima Sveikos mitybos diena. Šią dieną žmonės raginami atkreipti dėmesį į ypatingą tinkamo maitinimosi svarbą. Sveika mityba yra tokia, kai organizmas gauna visų jam reikalingų maistinių medžiagų ir energijos optimaliam kūno svoriui ir funkcionalumui palaikyti. Svarbu, kad būtų laikomasi įvairumo principo, nes tik su įvairiais maisto produktais organizmas aprūpinamas visomis reikalingomis maisto medžiagomis, vitaminais ir mineralais. Ypatingai svarbu laikytis ne pavienių sveikos mitybos taisyklių, o atsižvelgti į jas visas bei kasdien aktyviai judėti.
Dažnai kyla klausimas, kaip išmokti sveikai maitintis? Mokytis reikia nuolatos: namuose, darželyje, mokykloje. Labai svarbu vaikus nuo mažumės mokyti pasirinkti sveikus maisto produktus, pirmenybę teikti grūdinėms kultūroms, vaisiams, daržovėms, vandeniui. Kad vaikams būtų įdomiau ir paprasčiau suprasti apie mitybos svarbą sveikatai, minint Europos sveikos mitybos dieną „Neries“ pagrindinėje mokykloje įvyko 5 – 6 klasių mokinių viktorina „Sveika mityba + fizinis aktyvumas“. Renginį iniciavo mokyklos sveikatos specialistė N.Bosaitytė ir fizinio ugdymo mokytoja Ž.Laurinavičienė, padėkas ir prizus įsteigė Jonavos rajono visuomenės sveikatos biuras. Viktorinos dalyvių laukė 5 užduotys. Žinių testui atlikti prireikė net ir išmaniųjų technologijų, teko prisiminti ir sudėlioti sveikos mitybos piramidę, rasti brauktažodyje paslėptus su sveikata ir mityba susijusius žodžius. Smagi buvo kapitonų rungtis – degustacija. Komandų kapitonams teko paragauti, atpažinti ir įvardinti 10 vaisių ir daržovių. Įsitikinome, kad kasdieninį savo maisto racioną vertėtų papildyti įvairesnėmis daržovėmis ir vaisiais. Sveikos gyvensenos neįsivaizduojame be fizinio aktyvumo, todėl renginio pabaigoje komandoms teko rungtis estafetėse „Bulvių sodinimas“ ir „Obuolių nešimas“. Čia tikrai netrūko azarto, kiekviena komanda norėjo papildyti savo taškų kraitį. Renginio pabaigoje visi viktorinos dalyviai buvo apdovanoti Jonavos sveikatos biuro padėkomis ir dovanėlėmis – užkandžių dėžutėmis, o nugalėtojų komanda dar gavo stalo žaidimą „Alias“. Po apdovanojimo mokiniai dalinosi įspūdžiais ir vaišinosi vaisiais bei daržovėmis.
Gera maisto kokybė ir jo įvairovė, maitinimo režimas – pagrindiniai reikalavimai vaikų maitinimui. Šiuos reikalavimus visai nesunku įvykdyti, jeigu mažais žingsneliais vaikus mokys ne tik mokytojai, bet ir tėveliai. Neužmirškime, jog mes, suaugusieji, esame pavyzdys mūsų vaikams.
Daiva Balandienė,
Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos mokytoja

















