Pro skaitytojų akis nepraslydo VŠĮ „Jonavos ligoninės“ lapkričio 16 d. paskelbtas maišų mirusiems pirkimas. Internautai suskubo tokią informaciją susieti su Covid-19 viruso plitimu bei gyvybių pasiglemžimu. Įstaigos administracija teigia, jog tai – įprasta praktika ir maišų, skirtų mirusiojo kūno sutvarkymui, ligoninėje turėjo būti visada.  

Atidžiau paanalizavus Centrinio viešųjų pirkimų portalo skelbiamus Jonavos ligoninės pirkimus, galime aptikti įvairių prekių, paslaugų ar darbų poreikį - universalios stacionarios rentgeno diagnostikos medicinos priemonių, elektrokardiografų, medicininio deguonies, specialios paskirties maisto produktų, kitų prekių, ir... maišų mirusiems pirkimus. Pastarojo pirkimo dokumentuose skelbiama, kad Jonavos ligonė ketina nupirkti 300 vnt. maišų mirusiems, kurie atlaikytų 150 kg svorį, būtų nepermatomi, nepralaidūs skysčiams ir turėtų 4 rankenas.

„2002 metų spalio 9 d. yra išleistas Sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl mirusių asmenų laidojimo, perlaidojimo tvarkos, kurioje numatyta, kad mirusiojo kūnas turi būti talpinamas į polietileninį, nepermatomą ir skysčiams nepralaidų maišą. Tokiu būdu mirusiojo kūnas  yra pervežamas į lavoninę arba perduodamas laidojimo paslaugas teikiančiai įmonei. Tai yra visiškai įprastas pirkimas, kuris vykdomas nuolatos.

Tik dabar, esant kovidinei situacijai, š.m. kovo 23 d. buvo išleistos ir Kauno klinikų, Santaros klinikų bei Vilniaus universiteto patvirtintos papildomos praktinės gydymo ir slaugos rekomendacijos. Naujas rekomendacijas dėl mirusiųjų nuo Covid – 19 ligos pateikė ir Sveikatos apsaugos ministerija, kuriose skelbiama, kad mirusįjį asmenį į maišą talpinti rekomenduojama dviems asmenims, o įdėjus kūną į maišą, jo išorę būtina dezinfekuoti.

Dar kartą noriu akcentuoti, kad maišų, skirtų mirusiojo kūno sutvarkymui, ligoninėje turėjo būti visada, o paskelbtas jų pirkimas - įprasta praktika, nes žmonės miršta ir nuo kitų ligų, ne tik nuo korona viruso“, - situaciją aiškina VŠĮ „Jonavos ligoninė“ direktorius dr. Paulius Vasilavičius.

Esame skelbę, kad Jonavos ligoninės, Slaugos skyriaus pastate atidarytas Covid-19 pacientų priežiūros ir gydymo skyrius. Ryšium su tuo, įstaigai tenka vykdyti ir kitus viešuosius pirkimus. Pavasarį pirkta 20 deguonies koncentratorių, praėjusią savaitę pirkti vienkartiniai indai, netrukus bus pradėtas vykdyti tirpstančių maišų pirkimas. Pastaruosiuose maišuose bus talpinama koronavirusu sergančių pacientų patalynė, rūbai. Tokie skalbiniai plaunami neištraukus jų iš tirpstančių maišų, kurie proceso metu ištirpsta. Neliečiant „kovidinių“ pacientų skalbinių, taip užtikrinamas skalbyklų darbuotojų saugumas. 

Lapkričio 17-osios ryto duomenimis Jonavos ligoninės „kovidiniame“ skyriuje gydoma 16 pacientų. Šiuo metu 12 pacientų skirta deguonies terapija, 4 pacientai gydomi įprastai, be deguonies terapijos. Deja, mūsų skyriuje praėjusią naktį mirė koronavirusu užsikrėtęs 92 metų raseiniškis, turėjęs gretutinių ligų. 

*** 

Kas yra viešieji pirkimai? Viešasis pirkimas, tai perkančiosios organizacijos (pirkėjo) atliekamas ir Viešųjų pirkimų įstatymu reglamentuojamas prekių, paslaugų ar darbų pirkimas, kurio tikslas – sudaryti viešojo pirkimo–pardavimo sutartį.  Perkančioji organizacija dažniausiai yra Valstybės ar savivaldybės valdymo institucija, kurios veikla yra finansuojama iš valstybės ar savivaldybių biudžetų arba kitų fondų lėšų. Siekiant racionaliai panaudoti biudžeto lėšas skirtas reikiamų prekių ar/ir paslaugų įsigijimui, skelbiami viešieji pirkimai.

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Taip pat skaitykite: