Dar spalio pradžioje skelbėme, kad Jonavos rajone, Ratušėlių kaime,  buvo aptikta šunų daugykla. Kaip tuomet portalą jonavoszinios.lt informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), iš jos perimtos kelios dešimtys keturkojų, kurių būklė buvo skirtinga - vieniems reikėjo skubios veterinarinės pagalbos, kiti turėjo smulkių sveikatos problemų. Specialistai neabejoja - gyvūnai buvo laikomi netinkamomis sąlygomis, tačiau šiandien, lapkričio 3-ąją, dėl jų konfiskavimo apsispręsti turėjęs teismas atidėtas - daugyklos savininkė neigė kaltę, tad ketinama apklausti daugiau liudininkų ir tęsti tyrimą. Kol tyrimas tebevyksta, perimtų šunų  priežiūra besirūpinantys gyvūnų mylėtojai, pagal galiojančius įstatymus, gali jiems suteikti tik būtinąją veterinarinę pagalbą. Negana to, jie iki šiol atakuojami replikomis, jog dalies susirgimų priežastis - stresas, perkrausčius gyvūnus iš jų nuolatinių namų.

Kaltę verčia ir Covid - 19

Kadangi teismo posėdis vyko už uždarų durų, to, ką konkrečiai teismui pasakojo daugintoja, paviešinti nepavyks. Tačiau posėdyje dalyvausi VMVT Jonavos skyriaus vedėja Diana Daina Šutovietnė teigia, kad žiauriu elgesiu su gyvūnais įtariama moteris gynėsi, jog dalis pažeidimų padaryta dėl koronaviruso sukeltos padėties.

,,Ji kaltės nepripažįsta, motyvuodama tuo, kad narvuose laikė šunis tik šėrimo metu: 29 šunis - 29 narvuose (aut.past. gyvūnai buvo rasti narvuose) ir neigė kitus kaltinimus dėl gyvūnų gerovės ir apsaugos reikalavimų neatitikimų, motyvuodama, kad jie - galimai neteisingi.

Ji pripažino, kad jos gyvūnų laikymas kaip ir ne visiškai atitiko taisykles. Ji pripažįsta, kad laikė per didelį šunų kiekį ir teigė, jog negalėjo jų realizuoti dėl Covid - 19 trečiosiose šalyse arba Europos šalyse.

Bet jei žmogus laiko gyvūnus ir pats supranta, kad reikalavimai - pažeidžiami ir nesugeba užtikrinti gyvūnų gerovės reikalavimų, niekas jai nedraudė šunų parduoti, perduoti ar kitaip perleisti Lietuvoje. Manau, kad Covid - 19 reikalavimai niekaip negalėjo įtakoti tų šunų susikaupimo ir nežmoniškų jų laikymo sąlygų", - po teismo posėdžio pasakojo VMVT atstovė.

Teismo posėdis atidėtas lapkričio 30 dienai.

,,Daugintojos advokatų prašymu bus kviečiami liudininkai iš jos pusės, papildomai renkama medžiaga", - teigė VMVT D. Diana Šutovienė.

VMVT reikalauja, kad daugintoja būtų baudžiama pagal Administracinių pažeidimų kodekso 346 str. 18 dalį (Žiaurus elgesys su gyvūnu, gyvūno kankinimas, kai dėl to gyvūnams gresia žūtis ar suluošinimas, užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki vieno tūkstančio septynių šimtų penkiasdešimt eurų). Taip pat prašoma konfiskuoti keturkojus.

Dalis šunų - dingo

Dalis iš Jonavos rajono daugintojus paimtų šunų buvo perduoti į ,,suplotasnukius" jau ne vienerius metus gelbėjančios VšĮ ,,Dogspotas" rankas. Įstaigos savanoriai dalyvavo ir keturkojų perėmimo operacijoje. 

,,Daugykloje pradinės patikros metu VMVT inspektorės suaktavo net 55 šunis. Laikino konfiksavimo metu daugintojams pavyko „pradanginti“ net 17 šunų. Jie tiesiog dingo, kol prieglaudų atstovai perkelinėjo laikinai konfiskuojamus gyvūnus į transportavimo narvus bei boksus. Buvo jau tamsus metas, teritorija – nemaža, daugintojai sąmoningai neįjungė lauko apšvietimo, be to, daugykloje buvo nemažai pašalinių asmenų, kurie atskubėjo į pagalbą daugintojai.

 Iš viso iš šios daugyklos VšĮ „DogSpotas“ perėmė 20 gyvūnų. Dar vieną kalytę, dėl vėlyvo nėštumo, vėliau perėmėme laikinai globai iš „Lesės“ prieglaudos", - paklausta apie tos dienos įvykius pasakojo ,,DogSpoto" įkūrėja Indrė Pileckienė. 

Išgyveno vos dvi dienas

 Visi ,,DogSpoto" iš Jonavos rajono daugyklos laikinai globai perimti šunys -  prancūzų buldogų mišrūnai. Anot I. Pileckienės, jų būklė - labai įvairi. 

 ,,Turime ir kritinės būklės, ir suluošintų, ir sąlyginai patenkinamos būklės. Viena mažylė pas mus išgyveno vos 2 dienas. Nepaisant visų pastangų, jos netekome. Daugintoja ją išnešė susuktą į suglamžytą palutę. Iš pradžių net nesupratom, ką ji atnešė ir bando įbrukti į rankas. Tik išvynioję pamatėme kruopos dydžio šunytę. Ji atrodė, lyg ką tik gimusi, tačiau, pasak daugintojos, jai buvo jau dvi savaitės. Supratę, kad ji tikrai negali laukti, kol baigsime talpinti gyvūnus, ji iš karto buvo perduota mūsų veterinarei ir saugiai bei šiltai išvežta į ,,DogSpoto" pensioną maitinimui", - pasakojo I. Pileckienė.

Sunkios patologijos 

Visi kiti laikinai konfiskuoti gyvūnai buvo nuvežti pradinėms apžiūroms.

,,Apžiūros buvo itin detalios – ne tik bendra vizuali apžiūra, įmitimo įvertinimas, bet ir PARVO bei CORONA (nieko bendro su žmonių Covid-19 virusu, tai CCoV žarnyno virusas, kuriam būdingas viduriavimas) virusų testai, kraujo tyrimai, echoskopijos, koprologiniai tyrimai, rentgenai ir t. t. Pagal poreikį, gyvūnai papildomai vežami atitinkamiems specialistams: okulistams, neurologams-chirurgams, chirurgams ir t. t.

Dauguma gyvūnų smarkiai viduriuoja (kai kurie – net iki kraujingų išmatų), turi įvairių patologijų (pvz., tiesiosios žarnos išvaržą, krentančią tiesiąją žarną, smarkiai išilgėjusį minkštąjį gomurį, klubų sąnarių displaziją, viena kalytė yra akla viena akimi, vienam patinėliui kreivai sugiję lūžę letenos kaulai, stuburo slankstelių pakitimai ir t. t.). Atlikus išmatų testus – rasta ne tik apvaliųjų kirminų kiaušinėlių, bakterijų, bet ir pirmuonių, dėl kurių invazijos dauguma gyvūnų kenčia nuo įsisenėjusio žarnyno uždegimo. Viduriavimą sustabdyti labai sunku net ir nuo pačios pirmos akimirkos pradėjus medikamentinį gydymą",- teigė ,,DogSpoto" įkūrėja.

Dvokė, turi psichologinių problemų

Laikinai perimtų šunų problemos neapsiriboja vien bloga fizine sveikata. 

,,Baisus dvokas, peraugę nagai, užsiteršusios ausys... Bet kokioj aplinkoj gyveno, taip ir „kvepėjo“. Apie psichologinę būklę tikriausiai neverta ir kalbėti – pilni baimių, nesocializuoti, nemokantys ir nežinantys, ką reiškia būti šunimi augintiniu, žmogaus draugu ar šeimos nariu", - apmaudo neslėpė I. Pileckienė.

Sulaukė provokacijų

Anot ,,DogSpoto" atstovės, tądien, kai gyvūnai buvo perimti iš daugyklos, pastarojoje daugintojams talkino ir pašaliniai asmenys.

,,Nelabai gilinomės į giminystės ar verslo ryšius. Žmonės buvo tikrai įžūlūs, provokuojantys, kaip dažnai pasitaiko – labai gerai žinantys savo teises, bet smarkiai pamiršę savo pareigas. Ir žmogiškumą taip pat.

Jau laikino konfiskavimo metu tiek mes, tiek kitos organizacijos buvo provokuojamos – kodėl mes galime pervežti gyvūnus narvuose ir transportavimo boksuose, o pas juos tokios laikymo sąlygos yra netinkamos? Gal todėl, kad tai yra transportavimo, laikino perlaikymo priemonės... Gyvūnai negali būti laikomi ir gyventi sukišti į narvus.

Jaučiant, koks amoniako tvaikas pasklido atidarius namuko duris ir kaip dvokė šunys, patiems toptelėjo mintis – o kaip jie patys gyvena tokioje aplinkoje ir smarvėje?

Nežinau, ar pati daugintoja suvokė, ką ji daro ir kodėl. Sakyčiau, ji iki galo net nesuprato, kad gyvūnai buvo smarkiai neprižiūrėti, jiems buvo būtina veterinarinė pagalba, gydymas ir t. t. Galbūt gyventi su tokiu požiūriu lengviau, nei suvokti realybę. Iki šiol sulaukiame komentarų – gyvūnai viduriuoja, nes jiems stresas, pasikeitė aplinka, viskas su jais gerai, jūs iškraipote informaciją, mes gyvūnų nedauginome ir t. t.", - teigė I. Pileckienė, pridurdama, kad Jonavos daugyklos klausimu, gyvūnų mylėtojai labai laukia Kauno VMVT departamento ir Jonavos VMVT skyriaus sprendimo dėl ,,DogSpoto"  bei kitų organizacijų laikinai globojamų gyvūnų.

Negali atlikti intervencinių procedūrų

,,Iš savo pusės „atidirbom“ maksimaliai – surinkti visų gyvūnų klinikų išrašai, nuotraukos, vaizdo įrašai. Dedame visas pastangas, kad gyvūnai būtų tinkamai reabilituoti. Dėl apribojimų, negalime daryti jokių intervencijų – įstatymo numatyta tvarka leidžiama suteikti tik būtinąją veterinarinę pagalbą. Yra gyvūnų, kuriems reikalingos operacijos, MRT tyrimai, tačiau to daryti negalime. 

Mums jokių abejonių nekyla, kad gyvūnai buvo nelegaliai dauginami, laikomi netinkamomis sąlygomis, jiems nebuvo suteikta būtinoji veterinarinė pagalba bei priežiūra, be kurios kai kurie gyvūnai liks suluošinti visam gyvenimui. Jeigu tai nepatenka į žiauraus elgesio su gyvūnais apibrėžimą ir jeigu visos surinktos medžiagos nepakanka priimti sprendimo konfiskuoti gyvūnų visam laikui, tada kils labai daug klausimų...", - kalbėjo I. Pileckienė. 

Atsakingas - kiekvienas 

Su daugintojų aukomis dirbantys gyvūnų mylėtojai nuolat akcentuoja, kad juos apsaugoti turinčiuose įstatymuose - daug spragų. Tačiau gyvūnų išnaudojimo klausimas neatsiejamas ir nuo visuomenės sąmoningumo.

,,Viskas atrodo neblogai ir „tvarkingai“, kol nepradedi tų įstatymų vykdyti ar bandyti pritaikyti realiai. Taip pat labai jaučiamas tarpinstitucinio bendradarbiavimo trūkumas, NVO išstūmimas iš vykstančių procesų, išsikerojusi biurokratija, žinių bei praktikos, kaip turėtų vykti efektyvi bei teisiškai pagrįsta kova su daugintojais, stoka. Manau, kova su daugintojais turėtų vykti visai kitame lygmenyje ir kitu mastu. Tam reikalinga aiški strategija, kuriai įgyvendinti apsijungtų visos atsakingos valstybinės institucijos (VMVT, VMI, policija) bei nevyriausybinės organizacijos.


O pats paprasčiausias, bet mažiausiai tikėtinas gyvūnų išnaudojimo problemų sprendimo būdas – laukti žmonių sąmoningumo. Kai neliks kuriamos paklausos, nebeliks ir pasiūlos. Kas užsiims verslu, kad ir nelegaliu, kuris neturi pirkėjo? Kol tokių pirkėjų yra, daugyklos, o drauge ir gyvūnų išnaudojimas, luošinimas, kankinimas, klestės", - teigė I. Pileckienė.

Norintys prisidėti prie ,,DogSpoto" globotinių išlaikymo, gydymo bei priežiūros, tai padaryti gali paaukodami į įstaigos banko sąskaitą.

Paramos gavėjo kodas: 303167452Bankas: „Swedbank“Banko sąsk.: LT68 7300 0101 3720 8824

Paskirtis: DAUGYKLOS KANKINIAMS

Gerus darbus turi galimybę daryti ir draugai užsienyje Nuoroda pavedimams per PayPal:https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick...

Nuotraukų albume - ,,DogSpoto" globotiniai bei šiandien prie Teismo užfiksuotos akimirkos. 

Taip pat skaitykite: