Paskutiniuoju metu viešoje erdvėje vis dažniau tenka girdėti apie nepilnamečių asmenų apsinuodijimą įvairiomis psichotropinėmis ar kitomis neaiškiomis medžiagomis. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (Kauno AVPK) Komunikacijos skyrius portalui jonavoszinios.lt patvirtina, kad tokie nepilnamečių apsinuodijimo atvejai neaiškiomis medžiagomis fiksuoti ir Jonavos rajone.
Jau esame rašę, kad šių metų vasario 19 d. apie 17.00 val. į Jonavos ligoninės skubios pagalbos skyrių pristatyti du nepilnamečiai, abu gimę 2007 m., kurie galimai apsinuodijo neaiškios kilmės medžiagomis, rūkydami el. cigaretes. Vienu iš šių atvejų, pirminiais duomenimis, nepilnametis el. cigaretę rūkė mokyklos teritorijoje. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariate Jonavos rajono policijos komisariate buvo pradėtas aplinkybių patikslinimas. (Plačiau apie tai ČIA).
Dar vienas apsinuodijimo atvejis fiksuotas kovo 17-ąją. Jonavos rajono policijos komisariate tą dieną, apie 11.15 val. buvo gautas pranešimas, kad į gydymo įstaigą buvo pristatytas nepilnametis (g. 2008 m.). Nepilnametis į gydymo įstaigą pristatytas iš ugdymo įstaigos, kurios teritorijoje galimai rūkė elektroninę cigaretę.
„Dėl šio pranešimo buvo atliktas patikslinimas, kurio metu nebuvo gauta duomenų, kad nepilnametis būtų vartojęs narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Nepilnametis apsinuodijo galimai dėl nepatikslinto dujų ir garų poveikio (elektroninės cigaretės rūkymo). Atlikus patikslinimą, nenustačius nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo pagal LR BK 264 str. 2 d. požymių (Lenkimas vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas), priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.
Dėl šio įvykio pradėta administracinė teisena pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau - ANK) 492 str. 1 d. (Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytas tabako gaminių ar susijusių gaminių vartojimo ar jų turėjimo ribojimo pažeidimas).
Taip pat, aiškinamasi, kas nepilnamečiui perdavė tabako gaminius. Dėl to pradėtas administracinio nusižengimo, numatyto ANK 77 str. (“Tabako gaminių ar susijusių gaminių nupirkimas ar kitoks perdavimas nepilnamečiams") 1 d. tyrimas“, - patvirtina Kauno AVPK.
Pagalbos priemonių paaugliams yra
Jonavos visuomenės sveikatos biuras (VSB) vykdo ankstyvosios intervencijos programą. Tai yra pagalbos priemonė, skirta eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką) jaunuoliams nuo 14-21 m. Programos tikslas – motyvuoti jauną žmogų keisti savo elgesį, paskatinti suabejoti jau turimomis žiniomis, susijusiomis su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, žala bei pasekmėmis. Jaunuoliams yra suteikiama galimybė būti išklausytiems, suprastiems, diskutuoti bendraamžių rate, suaugusiajam moderuojant šią veiklą.
Taip pat, VSB psichologė Monika Vaitkevičiūtė konsultuoja kontaktiniu ir nuotoliniu būdu 14 – 29 m. amžiaus Jonavos jaunimą bei šio amžiaus jaunimo artimuosius gyvenančius Jonavos raj. Veda grupinius bei individualius užsiėmimus asmenybės, psichologinių ir ugdymosi problemų temomis.
Mokymosi portalas tėvams „Ką veikia vaikai?“
Kadangi daliai tėvų vis dar sunku garsiai kalbėti jiems rūpimais auklėjimo klausimais ar apie šeimoje kylančius sunkumus ir atsakymų jie neretai ieško internete, prieš kelis metus asociacija „Mentor Lietuva“, bendraudama su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu, sukūrė mokomąją internetinę programą tėvams „Ką veikia vaikai?“.
Tai unikalus ir patogus internetinis portalas, sukurtas specialiai tėvams, siekiant padėti jiems geriau suprasti savo vaikus, stiprinti tarpusavio ryšį bei suteikti reikalingų žinių apie psichoaktyviąsias medžiagas bei jų vartojimą. Šiame portale tėvai gali rasti daug aktualių faktų, naudingų patarimų, užduočių, testų bei video medžiagos, įgyti naudingų žinių kaip efektyviau bendrauti su vaikais.