Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Vyriausybės siūlymams dėl pokyčių užimtumo sistemoje, kuriais iš esmės siekiama pagerinti įdarbinimo procesą darbo ieškantiems asmenims ir jį siūlantiems darbdaviams.
Užimtumo įstatymo pakeitimais numatyta (projekto Nr. XIVP-1399):
-pakeisti bedarbio statuso suteikimo sąlygas ir šio statuso panaikinimo aplinkybes. Realiai darbo ieškantiems asmenims darbas būtų siūlomas iš karto, o Užimtumo tarnybos klientai, kurių įsidarbinimo galimybes riboja tam tikros aplinkybės, įgytų darbo rinkai besirengiančio asmens statusą. Toks atskyrimas turėtų reikšmingai pagerinti Užimtumo tarnybos paslaugas darbdaviams, kuriems būtų siunčiami tik motyvuoti darbo ieškantys asmenys;
-jei darbo rinkai besirengiančio asmens aplinkybės užimtumui sudėtingos (kompleksinės, pvz., socialinių įgūdžių stoka ir (ar) motyvacijos stoka, priklausomybės, skolos ir kt.), siekiant jas išspręsti bus formuojama atvejo vadybos komanda ir organizuojamas paslaugų teikimas savivaldybėse. Besirengiantiems darbo rinkai asmenims privalomo sveikatos draudimo mokėti nereikės, tačiau nustačius nelegalų ar nedeklaruotą darbą, asmuo šio statuso netektų, o privalomąjį sveikatos draudimą privalėtų susimokėti pats;
-didinama ir plečiama parama judumui – kelionės išlaidos bus kompensuojamos ne tik vykstant į darbą, bet ir vykstant į darbo pokalbį su darbdaviu ar konsultaciją į Užimtumo tarnybą. Taip pat maksimali kompensacija didinama iki 30 proc. MMA (t. y. 219 eurų) per mėnesį, o mokėjimo terminas ilginamas nuo 3 iki 4 mėnesių.
-9 mėnesius nuo registracijos Užimtumo tarnyboje dienos tinkamo darbo pasiūlymai bedarbiui bus teikiami atsižvelgiant į ankstesnį bedarbio darbo užmokestį. Nuo dešimto mėnesio tinkamas darbas būtų toks, kuris nebūtinai atitinka asmens kvalifikaciją, kompetenciją, turimą darbo patirtį, tačiau atitinka sveikatos būklę ir nustatytas kelionės iki darbo vietos ir atgal trukmę bei išlaidas.
-siekiant į Lietuvą pritraukti aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių darbuotojų Lietuvoje trūksta, specialistus ir didinti šalies konkurencingumą, siūloma įtvirtinti vienkartinių išmokų finansinį mechanizmą.
Šie Užimtumo įstatymo pakeitimai turėtų įsigalioti šių metų liepos 1 d. Jiems dar turi pritarti Seimas.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija