Gerbiama Vilija, Europos Sąjunga vykdo vis daugiau bendrų viešųjų pirkimų. Štai rugsėjį Europos Parlamentas balsavo už taisykles, kurios skatina ES valstybes kartu pirkti gynybos produktus. Kuo tai gali būti naudinga Lietuvai?

Taip, tai labai svarbu ir Lietuvai. Naujos taisyklės skatina ES valstybes kartu pirkti, pavyzdžiui, ginklų sistemas, šaudmenis, medicinos įrangą.    ES rems tuos pirkimus, kuriuose dalyvaus bent trys ES valstybės arba Europos ekonominei erdvei priklausančios Islandija, Norvegija ir Lichtenšteinas. ES padengs 15-20 proc. bendrai įsigyjamų gynybos priemonių kainos.

Taip perkant ginklus, gynybos priemones užtikrinama didesnė valstybių karinių pajėgų sąveika. Pagaliau, kai perki kartu su kitomis valstybėmis, yra galimybė nusipirkti pigiau.

ES sukūrė ir bendrą energijos pirkimo platformą. Kaip manote, ar Lietuva pasinaudos šia galimybe?

Ši platforma veikia. Pirmasis pirkimas jau įvykdytas: gamtinės dujos bendrai pirktos ES valstybėms, taip pat Sakartvelui, Moldovai, Ukrainai ir Vakarų Balkanų šalims. Taip pirmą kartą pasinaudota bendra ES politine įtaka, didesnėmis derybinėmis galiomis. Sunkią praėjusią žiemą Europai užtikrintas gamtinių dujų ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimas.

Ar Lietuva ateityje pasinaudos šia galimybe ir suskystintas dujas pirks kartu su kitomis ES valstybėmis? Ar, kaip ir pernai, pirks viena ir už didžiausią rinkos kainą?

Reikia klausti tų, kurie šiandien vairuoja valstybės laivą. Lietuvoje pasigendu bent jau viešų diskusijų ir dėl energetinių išteklių, ir dėl gynybos priemonių pirkimo kartu su kitomis ES valstybėmis – vykdant bendrus ES pirkimus.

Europos Parlamentas siekia, kad būtų įvykdyta elektros rinkos reforma. Ko siekiama konkrečiai?

Šiuo atveju darbotvarkę dėlioja energetinės krizės pasekmės.

Europos Parlamentas siūlo sustiprinti vartotojų apsaugą nuo elektros energijos kainų šoko. Vartotojams turi būti suteikta galimybė pasirinkti ir fiksuotos, ir kintančios elektros energijos kainos sutartis ir gauti daugiau informacijos. Be to, siekiama, kad tiekėjai negalėtų vienašališkai nutraukti sutarčių.

Taip pat numatyta neleisti tiekėjams nutraukti elektros energijos tiekimo pažeidžiamiems vartotojams, pavyzdžiui, ginčų tarp vartotojo ir tiekėjo metu. Elektros tiekėjai negalėtų reikalauti iš vartotojų už paslaugas susimokėti iš anksto.

Dėl elektros rinkos reformos laukia derybos su ES Taryba.

Europos Parlamentas patvirtino naujas vartojimo kredito taisykles. Kodėl jas reikėjo keisti?

Kalbame apie paskolas vartojimo prekėms ir paslaugoms įsigyti. Dažniausiai taip atsiskaitoma už automobilius, namų apyvokos prekes, buities techniką, keliones.

Važinėdama po Lietuvą ir bendraudama su žmonėmis esu girdėjusi dešimtis liūdnų istorijų, kai greitai paimtos net ir nedidelės paskolos ilgainiui tampa nepakeliama našta, griūva gyvenimai.

Taigi, pirma, senosios taisyklės nepakankamai apsaugojo vartotojus, kurie yra pažeidžiami dėl pernelyg didelės įsiskolinimo rizikos. Be to, taisyklės nebuvo suderintos tarp ES šalių.

Antra, naujosios technologijos, pavyzdžiui, paskolų programėlės leidžia dar paprasčiau imti nedideles paskolas internetu, tačiau vėliau jos gali pasirodyti brangios arba netinkamos.

Naujose taisyklėse teigiama, kad kreditoriai privalo skaidriai užtikrinti standartinę informaciją vartotojams ir suteikti jiems galimybę lengvai matyti visą esminę informaciją bet kuriame įrenginyje, taip pat ir mobiliajame telefone. Skolintojai privalo įvertinti jau esamus žmogaus įsiskolinimus ir pragyvenimo išlaidas. Kreditų reklama neturėtų skatinti pernelyg įsiskolinusių vartotojų įsigyti kreditų ir turėtų aiškiai nurodyti, kad pinigų skolinimasis kainuoja.

 

Nuotr.

Vilija Blinkevičiūtė: „Vartojimo paskolų taisykles reikėjo keisti. Esu girdėjusi dešimtis liūdnų istorijų, kai greitai paimtos net ir nedidelės paskolos ilgainiui tampa nepakeliama našta.“

www.blinkeviciute.eu

Užsakomasis straipsnis

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: